Південна зона

Одещина. Цей край у нас більше асоціюється з морем, проте тут теж є лісові масиви, які треба оберігати, примножувати і захищати.

Попри те, що досить багато лісівників через злидні залишили улюблену роботу та пішли шукати інших шляхів заробітку, дерева Одещини потребують нагляду.
22 березня Троїцьке лісництво ДП «Ширяївське лісове господарство» взяло участь у Всеукраїнській акції «Майбутнє лісу в твоїх руках». Садити дерева лісівникам допомагали учні шкільного лісництва «Пролісок» Троїцької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Цього дня висадили десять тисячі молодих саджанців сосни кримської.
Діти під керівництвом керівника шкільного лісництва Віктора Писарівського працювали пліч-о-пліч із працівниками Троїцького лісництва: помічником лісничого Надією Якименко, майстром лісу з охорони та захисту Михайлом Левицьким, лісівниками Сніжаною Паровенко, Анатолієм Григорашенком, трактористом Сергієм Ратушняком, робітниками Тетяною Поліщук, Іриною Бриткарі, Ольгою Котеля, Надією Слободянюк, Валентиною Ніколаєвою.
…А ось теж південний край – Херсонщина. Для цим малолісових територій пожежа – неймовірне лихо. Адже кожне дерево тут на вагу золота.
Ось територія, де чотири роки тому відбулася масштабна пожежа, що знищила тисячі гектарів лісу. Наслідки ліквідовують понині. Щовесни тут висад­жують нові молоді деревця. Зазвичай лісівникам допомагають добровольці, але цього року безкоштовно працюють не лише добровольці, а й самі працівники лісгоспів. Через безгрошів’я звільнилися вже половина працівників лісових господарств Херсонщини.
Попри все, волонтери та лісівники на згарищах за допомогою спецмашин заліснили близько сотні гектарів.
…У той час, коли одні люди садять ліс, інші – палять траву, чим наносять шкоди довкіллю, а також створюють загрозу загорання лісових масивів.
«Навмисні підпали минулорічної сухої трави та очерету частішають з настанням весни з кожним днем. Підпалюють не тільки степ, очерет на річці, ставку чи озері, а лісосмуги і ліс. Через такі протизаконні підпали завдаються істотні збитки узліссям, підліскам, знищуючи молоді деревця. Більш того, вони можуть стати причиною масштабних лісових пожеж. Найперше від таких пожеж страждають звірі, птахи, а також корисні комахи і бактерії, які там мешкають. Через такі підпали нищиться родючий ґрунт, гине насіння рослин, як на землі, так і під землею. Гинуть вікові і молоді дерева.
Навмисне випалювання також наносить шкоду й здоров’ю людини, оскільки дим від спалювання трави їдкий, густий, неприємний. Спалюючи траву, ви спаюєте й солі важких металів, що осіли на листі, такий дим просто отруйний.
Запам’ятайте, що суха торішня трава, очерет – це не сміття, а частина екосистеми, створена самою природою! І ті, хто стверджують, що спалювати траву, очерет потрібно, помиляються самі і вводять в оману інших людей.
Бережіть і любіть природу. Не будьте байдужими, коли природа потребує вашої допомоги, – звертається до усіх майстер лісу з охорони та захисту лісу Троїцького лісництва Любашівського району Одеської області Михайло Левицький. – Кожен акт підпалу – це злочин проти природи, за який передбачена адміністративна, і в окремих випадках – кримінальна відповідальність».
Олександра БІЛЕВИЧ

ЛВ. №3-4. 2017