Рослина кам’яного віку

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Мак дикий – мак самосейка (рос.) – papaver rhoeas L. – видун, видух, видуха, видяк, відук, діркач, жер, здрікан, зікрач, зіркач, мак діркастий, мак  здричий, мак здрячий, мак зіркатий, мак мачок, мак падалишний, мак польовий, мак самосівень, мак самосівний, мак самосійка, мак самосійний, мак снодійний,мак тріскавець, мак тріскатий, мак тріскучий, мак трісучий, мак трісущий, мак трускавець, маковина, маковинець, мачик, мачок, мачок  полевий, насон, паданка,польовий видяк, самосівка, сійка, тріскавець, хруставка, хруст овець, шелест.
Належить до родини макових. Мак дикий – однорічна (рідше дворічна) трав’яниста рослина заввишки 30-90 см. Стебла, листя та квітконіжки покриті щетинистими волосинками. Квітки на довгих квітконосах. Пелюстки квіток яскраво-червоні, зазвичай  із крупною темною плямою біля основи. Плід-коробочка  з отворами, через які висипається стигле насіння. Цвіте з кінця травня до завершення літа.
Росте на полях, уздовж грунтових доріг, на недбало вироблених землях, посівах озимих культур, засмічених місцях – у всіх випадках як бур’ян.
Мак дикий належить до лікарських рослин. Він особливий. Лікарське застосування маку зумовлене вмістом у його молочному соку (опіуму) важливих алкалоїдів, що тамують біль, діють як заспокійливі і снодійні  речовини. У наш час в Україні суворо заборонено висівати  та використовувати мак через його наркотичну дію. Вживати препарати з маку дозволяється лише за призначенням лікаря.
У народній  медицині застосовують молочний сік, квітки і насіння. А саме: свіжий сік – від укусів комах; припарки з головок та листя – як зовнішній болезаспокійливий засіб.
Але найбільшу увагу приділяють квіткам маку, які для лікувальної мети краще збирати з дикого маку. Сушити пелюстки квіток треба в тіні, розкладаючи їх тоненьким шаром, щоб вони не почорніли.
Сухі пелюстки макових квіток, потерті на порошок, вживають при хворобах шлунка (особливо при його катарах), у вигляді простого відвару, а пелюстки, потерті на порошок, зварені на молоці або медові і настояні на горілці – від безсоння, при розумовій перевтомі.
Відвар макових квіток на меду корисно вживати при посиленій загальній пітливості.
Способи застосування (О. П. Попов «Лікарські рослини в народній медицині»):
Відвар квіток:
1) на воді або на молоці:10,0-200,0; по одній столовій ложці тричі на день, а від безсоння – за півгодини до сну;
2) на меду: розводять одну-дві чайні ложечки меду в склянці води, в цьому розчині кип’ятять протягом 5-10 хв. дві чайні ложечки порошку з пелюсток макових квіток і потім вживають по одній чайній ложечці тричі на день.
Настоянка на горілці: 10,0; по 15 крапель тричі на день, а від безсоння – за півгодини до сну.
Порошок: по одній пучці (тобто близько 3,0) порошку тричі на день перед їдою.
Особливо привабливий мак дикий у пору масового цвітіння. Краєвиди яскраво-червоних квіток викликають захоплення  не тільки дорослих, але й дітей. Люди зривають квітку за квіткою і формують  із них розкішні букети. Несучи такий букет квітів і вдихаючи природні аромати, людина отримує надзвичайну душевну насолоду та спокій. Щоб зрозуміти цей стан, треба самому зібрати такий букет. Рослина не належить до охоронних, та й шкоди від зірваних квіток нікому не буде.

Валерій Пневський.

Друковане видання «ЛВ» № 6(57)