Світовий океан змінить колір через глобальне потепління

Зміна клімату до кінця нинішнього сторіччя за рахунок впливу на колонії фітопланктону зробить зелені частини Світового океану зеленішими, а сині — ще синішими.
Дослідження опубліковане в журналі Nature Communications, передає N+1. Одне з глобальних наслідків зміни клімату, що відбувається через діяльність людини, — зміна температури поверхневих шарів Світового океану, що може вплинути на фітопланктон, який своєю взаємодією із сонячним світлом забарвлює воду в той чи інший колір.
Стефані Даткевич з Массачусетського технологічного інституту і її колеги побудували глобальну модель, яка показує, як склад фітопланктону буде змінюватися по мірі зміни температури. Для цього вони використовували наявну фізичну модель океанічних течій в поєднанні з інтегрованою кліматичною моделлю MIT Integrated Global System Model (IGSM) і додали інформацію про стан фітопланктону в залежності від температури води і про те, які довжини хвиль поглинає і відбиває фітопланктон в залежності від кількості та типів організмів.
Зіставивши свої результати моделювання з даними супутникових вимірювань вчені переконалися, що модель якісно пророкує стан і колір води при зміні зовнішніх умов.
За розрахунками вчених, якщо до 2100 року глобальна середня температура зросте на 3 градуси за Цельсієм від рівня доіндустріальної епохи (за словами авторів, це найбільш вірогідний наразі сценарій), колір води зміниться більш ніж у половині (63 відсотки) Світового океану. Більш сині регіони (зокрема, субтропіки) стануть синішими за рахунок того, що там буде ще менше фітопланктону, ніж зараз, а більш зелені регіони (наприклад, біля полюсів) стануть ще зеленішим, так як там, навпаки, активізується цвітіння води.
Ці зміни будуть помітні для супутників, по знімках із яких можна і зараз оцінити кількість фітопланктону в тому чи іншому районі. «Наша модель показує, що ці зміни не так вже помітні для неозброєного ока, і в цілому розподіл кольору залишиться колишнім, сині регіони в субтропіках і зелені на екваторі і біля полюсів. Але цих змін буде достатньо для того, щоб торкнутися всієї іншої частини харчового ланцюга, який залежить від фітопланктону», — сказала Даткевич, яку цитує прес-служба університету.
На думку авторів статті, зміна кольору води може служити одним із індикаторів змін, що відбуваються в океанічних екосистемах. Ці зміни, кажуть автори, вже почали відбуватися, незважаючи на те, що їх прояву чекали тільки в другій половині століття. Як повідомляв УНІАН, нове дослідження вчених з NASA показало, що потепління Світового океану, особливо його тропічної частини, через зміни клімату може призвести до значного збільшення кількості екстремальних дощових ураганів і штормів в кінці століття.