Символ кохання

Витончені та неймовірно граційні птахи – лебеді – герої казок, легенд та мультфільмів. Це символи вірності у коханні, які увійшли в нашу мову фразеологізмом – лебедина вірність.
Тіло лебедя покривають близько 25 тисяч пір’їн. Настільки густе оперення забезпечує прекрасну теплоізоляцію, особливо завдяки шару ніжного пуху, що лежить під покривними перами. А линька у пернатих відбувається поступово з липня до грудня. У шлюбний сезон наріст на дзьобі лебедя-шипуна збільшується. Що більший наріст, то кращий фізичний стан птаха. У лебедів-шипунів з’являються і сірі, і білі пташенята, яких у минулому помилково визнавали окремим видом. В дорослому віці білі пташенята відрізняються від своїх звичайних родичів світло-рожевими лапами. Шийний відділ лебединого хребта складається з 25 хребців. Шия самця може сягати довжини 80 см і дає змогу птахові дотягнутися до кожної пір’їнки на тілі під час обов’язкового туалету.
…Лебідь (Cygnus) – рід водоплавних птахів родини качкових. Оперення лебедів за забарвленням буває білого, сірого або чорного кольору.
Лебеді відрізняються довшою шиєю, яка дозволяє обшукувати дно в пошуках їжі у ще глибших водах. Розмах їхніх крил досягає двох метрів, а маса може перевищувати п’ятнадцять кілограмів. У них дуже розвинена літальна мускулатура, що дозволяє їм долати тисячі кілометрів на щорічних перельотах на південь і назад.
До речі, про лебедину пісню. Взагалі-то лебідь володіє досить скромними голосовими можливостями. Протягом першого року життя він здатний лише шипіти, але потім видає крики, подібні до журавлиних, трубні, хоча і більш тихі. Водночас, всупереч думці, що лебідь співає тільки перед смертю, лебединий крик завжди достатньо мелодійний і меланхолійний. Загалом же крики лебедів, зливаючись в хор, справді нагадують пісню.
З давніх-давен білий лебідь – ознака досконалості, чарівності, привабливості та безсмертя. Міфологічне значення цього птаха пов’язане зі здатністю душі мандрувати небом в образі Лебедя, що виступає як символ відродження, цнотливості, гордої самотності, мудрості. В Індії, Персії, Аравії, Скандинавії, а також у слов’янських народів славиться і шанується саме жіночий аспект образу лебедя як символ дівоцтва та неймовірної краси.
У геральдиці цей величний птах трапляється доволі часто. Цікаво, що на печатці XVII століття міста Кронеборг (Карелія) зображені лебеді, які летять ключем. Знак «Лебеді, що летять ключем» є символом об’єднаної Європи, яким Британія відзначила своє головування в Європейському Союзі у 2005 році. Як тільки один з лебедів втомлюється бути ватажком, його змінює наступний – у цій метафорі виражена ідея зміни голови ЄС.
У християнстві білі лебеді – це чистота, милосердя і символ Діви Марії. Його передсмертна пісня символізує страждання мучеників і християнське смирення. У кельтів – сонячні божества, які допомагають людям. Лебеді володіють запозиченою у Сонця і води здатністю виліковувати, символізують щедрість і любов. Для китайців лебідь – це сонячний птах, Ян. За древньогрецькими легендами, лебідь з народження супроводжував Аполлона і був його покровителем.
Наш кор.
Фото Олександра ДУРМАНЕНКА

ЛВ, №1-2, 2019р.