Тернопільщина. Відбулася колегія ОУЛМГ

Про те скільки лісокультур і якої якості посадили, як перезимували лісогосподарства та чи матиме Тернопільщина нові ліси, говорили на колегії

10 липня під головуванням начальника Олега Яремка в Тернопільському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася колегія, на якій розглянули підсумки технічного приймання лісових культур, роботу підприємств в осінньо-зимовий період 2016-2017 років та готовність до наступного періоду та про стан виконання завдання щодо пошуку деградованих та самозаліснених земель і виготовлення правовстановлюючих документів на прийняті землі та землі держлісфонду.
З першого питання доповіла головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони та захисту лісів апарату Надія Козацька. На початку червня спеціалістами управління Надією Козацькою та Ігорем Гуменюком здійснено вибіркову перевірку лісництв Бучацького, Кременецького та Тернопільського лісгоспів. Всього охоплено 10 лісництв – Бучацьке, Коропецьке, Золотопотіцьке, Дорогичівське (Бучацький лісгосп), Вишнівецьке, Забарівське, Кременецьке (Кременецький лісгосп), Скалатське, Микулинецьке та Мшанецьке (Тернопільський лісгосп). За результатами перевірки виявлено ряд недоліків. Якщо в Бучацькому і Скалатському лісництвах вони були несуттєвими, то в інших лісництвах ситуація не вельми приваблива. Як наголосила доповідач, в загальному для нормальної роботи в лісництвах, де здійснювалася перевірка, було наглядно видно нестачу механізмів, тож відповідно догляди за лісовими культурами проводилися невчасно, відтак їх потрібно доукомплектувати відповідною технікою, аби робота не здійснювалася вручну.
Враховуючи це начальник управління наголосив керівникам, аби в підприємствах було проведено повну інвентаризацію механізмів, якими здійснюється підготовка ґрунту під посадку лісів, догляди за лісокультурами раннього і старшого віку створення.
Крім того, Надія Козацька поінформувала про потребу в більшій кількості вирощеного садивного матеріалу як лісових і чагарникових порід, так і декоративного садивного матеріалу, а також раціональнішому використанні парників та збільшенню кількості саджанців у шкільних відділеннях. У деяких лісництвах – Забарівське, Золотопотіцьке – не повністю виконано розпорядження за результатами минулорічної перевірки з виправлення недоліків.
Запрошені на колегію лісничі лісництв, де виявлено суттєві недоліки, пояснювали причину такого стану. Зокрема, з їхнього боку звучали запевнення щодо того, що більшість недоліків уже виправлена або буде виправлена найближчим часом. Разом із тим, начальник управління зауважив, що в лісництвах, де ситуація бажає бути кращою, буде здійснено повторні перевірки спеціалістами апарату, відтак буде зроблено відповідні висновки.
За перше півріччя план зі створення лісокультур виконано на 107 відсотків – створено 512,1 гектарів із 478 запланованих. Лідерами зі створення лісокультур є Чортківське лісове господарство, яке виконано завдання на 119 відсотків (120 га – план, 143 га – факт) і Бережанське лісомисливське господарство, яке виконало план на 106 відсотків – створено 95 гектарів.
Нових лісів створено на площі 55 га. Найбільше створено у Кременецькому лісгоспі – 16,4 гектарів, із них 15,2 – на прийнятих землях (10 га – Лановецький район, 5,2 – Шумський). Загалом же всі підприємства перевиконали завдання зі створення нових лісів.
Під природне поновлення залишено 43,5 гектарів. Породний склад залишених площ – бук лісовий, сосна звичайна, дуб звичайний, ясен звичайний, вільха чорна, явір.
Здійснено догляди за лісовими культурами на площі 3339,8 га або 115,6% до завдання.
У лісових розсадниках обсяги посівів залишилися на рівні 2016 року, хоча потреба, за словами доповідача, є в збільшенні як площ посівів у розсадниках, так і асортименті лісових порід.
Зменшилася площа шкільних відділень порівняно з минулим роком, обсяг навпаки збільшився. Так, цьогоріч закладено шкіл 2,03 га в обсязі 155,8 тисяч штук, минулоріч – 2,78 га з обсягом 132,3 тисячі штук.
Особливу увагу, враховуючи теперішні кліматичні умови, потрібно приділити і вирощуванню садивного матеріалу в закритій кореневій системі. Якщо раніше це стосувалося лише декоративних порід, то на часі вирощування в контейнерах і лісових порід. Це дасть змогу здійснювати доповнення лісокультур протягом усього лісівничого циклу. Наразі успішно в цьому напрямку працюють чортківські лісівники, які на базі Скала-Подільського лісництва створили тепличний лісонасіннєвий комплекс, де всі лісові й декоративні породи закладають у контейнери. Як поінформувала доповідач, наступне розширене засідання буде проведено на базі Чортківського лісгоспу, де присутні ознайомляться з напрацюваннями чортківських колег.
Наразі кількість садивного матеріалу, закладеного в контейнери, по облуправлінні становить 135,2 тисячі, з них лісових порід – 118,3 тисячі.
Загалом підсумовуючи питання, Надія Козацька наголосила на мінімізації ручної роботи як при доглядах за лісовими культурами, так і під час роботи в шкільних відділеннях.
Про аналіз роботи підприємств протягом осінньо-зимового періоду 2016-2017 років та стан готовності до наступного періоду поінформував присутніх головний спеціаліст відділу лісових ресурсів та економіки Андрій Барабаш.
Так, всі підприємства перейшли на твердопаливні котли, що дало змогу зменшити кількість спожитого газу, винятком є природний заповідник «Медобори», який використав протягом сезону 5,2 тисячі кубометрів газу на опалення. На виробничі потреби та для опалення приміщень було використано 2175 кубометрів дров.
Зменшилася кількість використання дизпалива по всіх підприємствах. Бережанський лісгосп скоротив витрати на 17 відсотків стисненого газу. Крім того, скоротилися витрати спожитої електроенергії по облуправлінні на 10,4% порівняно з попереднім періодом.
Завершується ремонт у виробничих приміщеннях виробничого цеху в Тернопільському лісгоспі.
Т.в.о. першого заступника начальника Любомир Ничка наголосив на тому, що на кожній лісозаготівельній ділянці мають бути пересувні обігрівальні вагончики. Відтак головні інженери лісгоспів доповіли, скільки переобладнано вагончиків та збудовано торік і в поточному році та чи всі працівники забезпечені спецодягом для здійснення відповідних робіт.
У питанні різне Юрій Лісовий поінформував про роботу підприємств щодо пошуку деградованих земель під нові ліси та самозаліснених земель, які планується приєднати до держлісфонду. Відтак всі лісогосподарські підприємства працюють над виготовленням правовстановлюючих документів як на землі держлісфонду, так і на прийняті землі під нові ліси.

Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ