Перспектива – за модриною

Якщо раніше модрина вважалася чужоземкою в лісовому фонді Тернопільщини, то на сьогодні вона стала повноправною мешканкою лісів. Якщо 2015 року лісокультурами модрини європейської створено 24 гектарів лісів, 2016 – 26 га, а цьогоріч її площа збільшилася на більш, ніж удвічі порівняно з минулим роком, і на сьогодні площі, створені модриною, становлять 53,7 гектарів.
Лісових порід, які привезено сюди з-за океану, в основному з Північної Америки та Канади, на Тернопільщині є безліч. Тут і модрина європейська і японська, дугласія тисолиста або псевдотсуга Мензиса, як її ще називають. Є і гібридна порода модрини європейської і японської – єврояпонська, яку виведено спеціально лише для заготівлі деревини. Всі ці породи дерев є швидкоростучими, зі скороченим оборотом рубки. Щороку деревина дає метр приросту. Крім того, перевагою є значний запас деревини на гектар.
Деревні породи, вивезені за межі свого природного ареалу називають інтродуцентами. Слово «інтродуцент» дослівно означає введений. Вищезазначені породи повністю акліматизувалися в наших географічних широтах, адже вперше в держлісфонді Тернопільщини вони з’явилися ще в 60-их роках. За цей період змінилося кілька поколінь лісівників. І якщо перші старанно оберігали перші модринові сходи, то теперішньому поколінню вдалося створити постійні лісонасіннєві бази родинних і клонових плантацій, які щороку щедро плодоносять, що дозволяє повністю забезпечувати себе садивним матеріалом для створення модринових лісів.
Безумовним лідером зі створення модринових лісокультур є державне підприємство «Бережанське лісомисливське господарство». А створюють культури модрини європейської за рахунок заліснення природних бучин, де не відбувається природне поновлення бука лісового – на рівнинних експозиціях. Так, цьогоріч бережанські лісівники заліснили 34,7 гектарів. Щороку в лісових розсадниках збільшується кількість відведених площі під посів модрини. Так, за підсумками осінньої інвентаризації 2016 року в лісових розсадниках Бережанського лісгоспу нарахували 263 тисячі сіянців модрини європейської.
Як сказав головний лісничий ДП «Бережанський лісгосп» Микола Ковальчук, під керівництвом і за участі якого здійснювалося створення всіх модринових посівів: «Модрина європейська – перспективна порода, особливо для наших бережанських лісів». І якщо бук – це лісовий король Бережанщини, то модрину без перебільшення можна назвати його королевою.

 

 

Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ