Увага – сонце!

Нарешті – сонце! Річка чи море і довгоочікуваний відпочинок. Але мріючи про гарну засмагу, треба пам’ятати про засоби безпеки перебування на сонці. Адже, як не прикро констатувати, з кожним роком зростає кількість фіксованих новоутворень шкіри. Науковці стверджують, що ріст захворюваності можна пояснити збільшенням часу перебування населення на сонці, а також використанням штучних джерел ультрафіолетового опромінення для засмаги. Ситуація загострюється ще й невчасною діагностикою злоякісних форм, від­сутністю належної онконастороженості у пе­реважної частини лікарів і населення.

Так, меланома в структурі всіх злоякісних ново­утворень шкіри (ЗНШ) займає близько 10% серед інших онкоутворень, проте на неї при­падає понад 80% смертності в цій групі. Кількість уперше зареєстрованих випадків меланоми, на жаль, підвищується. За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється біль­ше 200 тис. випадків меланоми шкіри і приблиз­но 65 тис. смертей, пов’язаних із цією недугою.
Тільки на Волині злоякісні новоутворен­ня шкіри займають друге місце серед інших.
Кількість сонячних днів останні­ми роками зросла, а інтенсивність сонячно­го випромінювання перевищує всі допустимі норми. Через це необхідно бути дуже уважними до новоутворень на шкірі, зокрема появи нових та зміну форми чи окрасу існуючих родимок.
Зазвичай родимки – це рівномірно пігмен­товані округлі або овальні плями розміром до 5 мм із гладкою поверхнею, колір яких може варіювати від світло-коричневого до чорного. З часом вони не тільки збільшують­ся, але і піднімаються над поверхнею шкіри, отримуючи вигляд округлого вузлика. Часто на поверхні родимки можуть рости короткі волосинки. Переважно родимки – доброякіс­ні утворення: вони ростуть пропорційно тілу людини і не створюють будь-яких незручностей. Медичним показанням до видалення ро­димок є їх травма. Перед видаленням необ­хідно провести дерматоскопічне обстеження утворення. Видалену родимку лікар обов’язково (!) має направити на гістологічне дослідження.
У кожної людини можуть з’яви­тися родимки з підвищеним ризиком переродження в зло­якісну пухлину. Такі родимки називаються диспластичними невусами, вони відрізняються більшими розмірами (понад 5 мм), асиметрі­єю, нерівномірним забарвленням (два і біль­ше відтінків), а також мають нерівний контур.
У 30% диспластичні невуси можуть пере­даватися спадково. Особливо уважно слід ставитися до родимок, що з’явилися після 20-річного віку.

Як розпізнати родимку, яка перероджується?
Це досить просто. Треба запам’ятати абре­віатуру «АКОРД» меланоми, в якій кожна лі­тера має своє значення: А – асиметрія (якщо умовною лінією розділити здорову родимку на­впіл, половинки повинні бути рівними, поява асиметрії може бути однією із перших ознак переродження); К – край (у здорової родим­ки він рівний); О – окрас повинен бути рівно­мірним; Р – розмір (чим більша родимка, тим вищий ризик переродження (але розмір може бути і сумарним, тобто багато маленьких роди­мок збільшують ризик переродження однієї із них); Д – динаміка. Про переродження можуть свідчити будь-які зміни в динаміці: збільшення розміру, кровоточивість, поява кірочок.

Як попередити хворобу
Меланома загрожує швидким метастазу­ванням. На жаль, повністю попередити переродження родимки не може ніхто. А от зни­зити ризик – цілком реально. Просто варто зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри і не допускати травму­вання родимки. А у випадку екстреної ситуа­ції звернутися до лікаря.
Із переродженням родимки, сподіваємося, зрозуміло. Але меланома може виникнути і на здоровій шкірі… Вона іноді з’являється як са­мостійна пухлина, схожа на змінену родимку. При цьому її розмір часто дуже маленький – буквально кілька міліметрів.

Від раку шкіри меланома відрізняється ти­пом клітин, з яких починається ріст пухлини. При меланомі вихідними є меланоцити (кліти­ни, складовими яких є пігмент меланіну). А при раку шкіри – клітини епідермісу (не мають пігменту). Крім того, рак має значно сприят­ливіше протікання, – як не дивно таке звучить, – розвивається роками і дуже рідко метастазує.
Щоб зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри, необхідно повністю виключити пе­ребування на сонці в період із 10 до 16 год., від­мовитися від відвідування соляріїв, категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років, використовувати сонцезахисний одяг, спеціальні засоби, проводити самостійний огляд шкіри з метою виявлення підозрілих ново­утворень. Категорично заборонено заклеювати родимки пластирем. При виявленні новоутворень на шкірі та травмі родимки необхідно негайно звернутися до лікаря-дерматолога.
Леся КАРПЮК,
головний позаштатний дермато­венеролог управління охорони здоров’я Волинської облдерж­адміністрації, головний лікар обласного шкірно-венеро­логічного диспансеру

«ЛВ» №3-4. 2018р.