OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У Національному природному парку «Черемоський» (Чернівецька обл.) вагому частину становлять рідкісні, ендемічні, червонокнижні види. Одним із таких представників флори є раритетний червонокнижний вид – скереда Жакена (Crepisj acquinii Tausch), єдине місцезростання якого в Україні відоме тільки на території парку.
Вид із родини Айстрові (Складноцвіті) – Asteraceae (Compositae). Це багаторічна трав’яна рослина 5-30 см заввишки з коротким чорним кореневищем. Стебло прямостояче, у верхній частині розгалужене. Листки списоподібні, голі або зверху розсіяно опушені. Квітки світло-жовті. Плід сім’янка з брудно-білим чубком. Цвіте у червні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.
Зростають ці світло-жовті квіти у верхній частині лісового пояса на висоті майже 1500 м над рівнем моря у тріщинах затінених вапнякових скель на вершині гори Великий Камінь, хребта Чорний Діл. Є компонентом флористичного складу угруповань порядку Seslerietalia albicantis. Облігатний кальцефіл (кальцефіли – це вимогливі до кальцію рослини, які добре розвиваються на ґрунтах, багатих на вапно), мезофіт. Протягом усього літа можна спостерігати за цвітінням надзвичайно ніжних, маленьких сонячних квітів.
На території парку ця єдина в Україні популяція виду перебуває під суворою охороною. Заборонені несанкціоноване збирання, гербаризація і порушення умов місцезростання виду. Основне наше завдання – збереження біорізноманіття, в тому числі й виду скереди Жакена, відтворення порушених популяцій і природних комплексів у цілому.
Наш кор.

«ЛВ» № 5-6, 2018р.