Усе, що треба знати про новорічні ялинки

Проблема нелегального продажу новорічних ялинок все ще залишається актуальною для України. За даними, озвученими МінАПК, цього року заплановано заготівлю 500 000 новорічних ялинок. І це лише дані по Держлісагентству, підприємства якого становлять 73% лісового фонду.

Державне агентство лісових ресурсів веде електронний облік своїх ялинок, інші лісокористува­чі – поки ні. Головна причина цього – неповне запровадження Системи електронного обліку деревини (ЕОД), яка наразі охоплює лише 70% лісів України.
Державні лісогосподарські підприємства України реалізують новорічні ялинки, які заготовляють на спеціальних плантаціях або під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів. Такі методи мінімізують шкоду для навколишнього середовища. Окрім того, низка лісгоспів реалізує живі ялинки у горщиках.
Як повідомляє прес-служба Держлісагентства, у галузі проводять заходи для того, аби задовольнити потребу в новорічних ялинках, не завдаючи шкоди лісу: на площі близько 5 тис. га створено спеціальні плантації новорічних ялинок, де зростає 15 млн шт. хвойних дерев різних порід та віку; щороку в грудні передбачено проведення рубок догляду за лісом у загущених молодняках, де без шкоди для лісу можна вибрати (відсортувати) близько 1 млн шт. новорічних ялинок; є можливість у достатній кількості забезпечити потреби в гілках хвойних порід для створення новорічних композицій, щоб прикрасити оселю оригінальним ялинковим букетом, не рубаючи все дерево.
Різноманітний і асортимент порід, які вирощують як новорічні ялинки. Це і сосна звичайна, і сосна палласа (кримська), і ялина європейська (смерека), і ялиця біла (піхта). Одне слово, вибрати є з чого.
Заготівлю новорічних ялинок проводять, враховуючи заявки торговельних організацій та споживачів.
Цінова політика на новорічні ялинки цього року залишається в середньому на рівні минулорічної. А це, за умови купівлі ялинок у державних лісгоспах, – 60-70 грн за погонний метр.
Кожен громадянин може особисто ознайомитися з обсягами, місцями реалізації, цінами на новорічні ялинки на сайтах обласних управлінь лісомисливського господарства та лісгоспів.
Придбати новорічне дерево можна просто в державних лісгоспах. Це буде значно дешевше, ніж на ялинкових базарах. Окрім того, лісові господарства організовуватимуть роздрібну торгівлю ялинками на торгових точках, майданчиках, ярмарках і ринках обласних, районних центрів та інших населених пунктів.
Новорічні ялинки маркують спеціальними уніфікованими засобами. Це самоклейні етикетки та пластмасові бирки-стяжки.
Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих-код, який заносять у Систему електронного обліку деревини. У Системі ЕОД вносять дані щодо постачальника, його підпорядкованості й форми власності. Перевірка походження ялинки відбувається шляхом введення номера з уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті www.ukrforest.com/check. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня, це може свідчити про сумнівне походження ялинки.
Для зручності покупців з метою перевірки легальності походження новорічної красуні державним підприємством «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» розроблено програмне забезпечення для Android (yalynka.info – можна безплатно встановити з Google Play Market), за допомогою якого кожен покупець має можливість ознайомитися з походженням новорічної ялинки (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).
А також є додаток «Ялинка», який є частиною Системи електронного обліку деревини. Він дозволяє і представникам правоохоронних органів, і звичайним громадянам дізнатися, яку ялинку з якого підприємства вони купують, чи походить вона з екологічно безпечного регіону. Крім того, електронний облік новорічних ялинок усіма лісокористувачами дасть змогу точно оцінити кількість проданих ялинок, а це автоматично означає надходження до бюджетів та можливість планування продажів на наступні роки.
Отож, обираючи новорічну красуню у свою домівку, подбайте про те, щоб ваша покупка була легальною та не шкодила лісові. Якщо ж ви виявили факти зловживання або порушення, просимо повідомляти до територіальних органів Національної поліції та Держлісагентства.
Щороку Держлісагентство запроваджує додаткові заходи з охорони хвойних насаджень від незаконного вирубування в новорічний період.
У новорічний період 2018-2019 років також надано доручення організувати рейдові бригади державної лісової охорони спільно з працівниками Нацполіції та Держекоінспекції, громадськими інспекторами з охорони довкілля, громадськістю та представниками ЗМІ для виявлення правопорушників.
Треба знати, що штрафні санкції за незаконну вирубку новорічних дерев складаються із суми заподіяної лісу шкоди та адміністративного чи кримінального (у разі суттєвої шкоди) штрафу.
Розмір шкоди залежить від місця скоєння незаконної рубки новорічної ялинки (в лісі чи у межах населеного пункту) та діаметру дерева у корі біля шийки кореня, зокрема:
І. Відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:

діаметр дерева
у корі біля
шийки кореня розмір шкоди
до 10 см 453,99 грн
10,1-14 см 799,86 грн
14,1-18 см 2053,71 грн

ІІ. Розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконного вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 №541) складає:

діаметр дерева
у корі біля розмір шкоди
шийки кореня степова зона інші зони
до 10 см 279 грн 246 грн
10,1-14 см 480 грн 429 грн
14,1-18 см 1221 грн 1122 грн

ІІІ. Розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559) складає:

діаметр дерева
у корі біля
шийки кореня розмір шкоди
до 10 см 1152 грн
10,1-14 см 1500 грн
14,1-18 см 1852 грн

Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, лісопорушники сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-170 грн), а посадові особи – від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів (119-204 грн).
Ст. 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка лісу» визначено: штрафи від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів (5100-8500 грн) доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.
Та сама дія, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, карається обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

УВАГА! З 1 січня 2019 року, згід­но зі змінами, які внесено Законом України №2531, адмінштрафи для громадян за незаконну рубку збільшуються в три й більше рази (255-510 грн), посадових осіб – більш як у десять разів (1275-2550 грн). За повторний злочин – 510-1020 грн та 5100-10200 грн відповідно. Штрафи за вчинені кримінальні діяння зростуть від 15 до 20 разів (17000-25500 грн), на територіях чи об’єктах ПЗФ вони становитимуть 25500-34000 грн. У разі заподіяння тяжких наслідків для лісу порушники можуть бути позбавлені волі на строк від п’яти до семи років.
Не порушуйте законодавство та купуйте лише марковані новорічні ялинки!
Наш кор.

«ЛВ» №11-12 2018