У пріоритеті – життя та здоров’я працівників

На території Миколаївської області розташовані ліси захисного, рекреаційного та природоохоронного призначення. Це близько 90 тисяч гектарів території. Ліси держлісфонду закріплені за 9 державними підприємствами: ДП «Баштанське лісове господарство», ДП «Березнегуватське лісове господарство», ДП «Веселинівське лісове господарство», ДП «Володимирівське лісове господарство», ДП «Вознесенське лісове господарство», ДП «Врадіївське лісове господарство», ДП «Єланецьке лісове господарство», ДП «Миколаївське лісове господарство», ДП «Очаківське лісомисливське господарство».

Перед працівниками лісгоспів стоять важливі завдання: заготівля і закупівля лісового насіння, вирощування об’єктів озеленення, ялинок, декоративно-садивного матеріалу, реалізація лісопродукції, пиломатеріалів, плодів, грибів, сіна, очерету, ліктехсировини, сільгосппродукції, лози, мітел, віників, меду, надання рекреаційних послуг, послуг з організації ландшафтного дизайну, полювання (в тому числі фотополювання).
Про те, чи забезпечені працівники лісових господарств Миколаївщини належними та безпечними умовами праці, розмовляємо з начальником відділу нагляду в АПК та СКС управління Держ­праці в Миколаївській області Володимиром Миряном.
– Володимире Федоровичу, в плані здійснення державного нагляду на цей рік управління Держпраці у Миколаївській області передбачало проведення перевірок двох лісових господарств області, розкажіть про результати. Які порушення у сфері охорони праці було виявлено?
– Перш ніж відповісти на ваше запитання, хочу відзначити, що перед фахівцями Управління стоїть завдання не дозволити виробничим ризикам, які є на підприємстві, призвести до втрати здоров’я, а в гіршому випадку – життя працівників. Так, під час заходів кон­тролю доводиться в одному форматі виявляти порушення нормативно-правових вимог законодавства з питань охорони праці та зобов’язувати керівництво підприємств їх усунути, а в іншому – формувати розуміння необхідності таких дій.
Справді, цього року державні інспектори управління Держ­праці в Миколаївській області провели планові перевірки Володимирівського та Березнегуватського лісових господарств. Основні питання, на яких акцентували увагу, – досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого устаткування, підвищення рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання, аваріям і пожежам.
У результаті перевірок ми виявили низку порушень вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці. Керівникам лісгоспів було вказано на необхідність забезпечити працівників спецодягом та засобами індивідуального захисту. Наголошено на тому, що особам, які працюють в умовах дії шкідливих факторів, потрібно проходити періодичні медогляди. Рекомендували доукомплектувати аптечки першої медичної допомоги лікарськими засобами, переглянути інструкції з охорони праці з метою приведення їх у відповідність до чинних НПОАП, забезпечити проходження навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб, лісничих, інших працівників, зайнятих на роботах, де є потреба у професійному доборі, організувати роботи щодо приведення будівель, споруд, виробничого обладнання до належного стану, припинити експлуатацію технологічних транспортних засобів, зокрема тракторів, за відсутності зареєстрованої в органах Держпраці декларації відповідності матеріально-технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони праці, отримати дозвільні документи на налагодження, ремонт, технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки (тракторів гусеничних та колісних) тощо.
– Можна припустити, що аналогічні порушення мають місце й в інших лісгоспах області? Працівники господарств, у яких не проводили перевірок, стають заручниками виробничих ризиків?
– Тут річ не тільки в тому, перевіряли підприємство чи ні. Аби максимально ефективно забезпечити збереження життя та здоров’я працівників під час виконання трудових обов’язків, фахівці Держпраці діють на випередження.
Аналіз виявлених порушень по всій країні створює реальну картину стану охорони праці на підприємствах певної галузі та дає змогу проінформувати суб’єктів господарювання, що провадять аналогічну діяльність, про можливі виробничі ризики та заходи, які вкрай потрібно втілювати для усунення, зменшення їх негативної дії.
Так, на основі даних аналізу за результатами проведених перевірок фахівці управління Держпраці з метою недопущення нещасних випадків уже провели попереджувальні заходи в Миколаївському та Врадіївському лісових господарствах.
Проводячи превентивну роботу, спонукаємо суб’єктів господарювання розставляти пріоритети. Жодного сумніву: життя та здоров’я працівників мають завжди залишатися у пріоритеті над результатами господарської діяльності. Реакцію на пропагандистські зусилля в напрямку дотримання вимог охорони праці можна розділити на дві категорії: підтримка та дискредитація.
Це легко відстежити за результатами заходів контролю, яким передувала превентивна робота. Не буду приховувати, випадки бувають різні.
– Які методи впливу застосовують до суб’єктів господарювання, що порушують законодавство з питань охорони праці?
– Звичайно, на кожне порушення знайдеться й відповідальність. Тим більше, якщо йдеться про життя та здоров’я працівника. Суб’єктів господарювання, які використовують найману працю, за невиконання вимог, нормативно-правових актів з питань охорони праці, притягують до відповідальності у вигляді штрафу від 340 до 3400 гривень залежно від порушення. Зазначу, за несплату або несвоєчасну сплату штрафу передбачено нарахування пені.
Крім штрафів, до адміністративно-господарських санкцій також можна віднести заборони або обмеження: експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізації продукції.
Перелічені санкції запроваджують за рішенням адміністративного суду щодо результатів перевірки територіального органу Держпраці.
Інтерв’ю вела
Олена Крисанова
Фото автора