Білозір болотний – parnassia palustris L. – білозір, білозор, білозор болотяний, борець, гадай-зілля, маточник, маточник білий, мудник болотяний, поєдинок білозор, пріврот.
Білозір болотний – багаторічна трав’яниста рослина з коротким кореневищем, заввишки від 15 до 45 см. Має одне або декілька стебел у приземній частині яких розміщені овальні листки з серцевидною основою. Стебла довгі, голі, тонкі. Квітки білого матового кольору, розташовані поодиноко на верхівках стебел, мають стійкий запах. Квітка п’ятипелюсткова з п’ятьма тичинками. Пелюстки мають прожилки саблеподібної форми. Плід – коробка з багатьма дрібними насінинами.

У пору цвітіння (липень – вересень) білозір болотний масово присутній на вологих зелених луках, росте також на болотах, берегах річок та озер, рідше – у кущах.
…На сирих ґрунтах на захід від могутнього широкоплесого озера Пулемецьке, що на Волині, розкинулася насичено-зелена з невеликими журавлиними болітцями лонка. Лонка за площею чимала, її з трьох боків оточили сосняки, біля боліт – вільшаники, інколи куртинами та окремими деревами ростуть берези, також тут присутні ялівці, які сміливо крокують за простір лісу на сонячні галявини.
Невеликі кущі верб розкидані на її просторах, сама лонка наче поділена стежками звірів – сарн та оленів. Вовчих слідів не видно, але саме у цій місцині вони проводять свої нічні полювання.
Я сфотографував білозір у вересні, саме у пору активного цвітіння. Коли інші рослини вже потрохи втрачають свою привабливість, лонка, де полюбляє рости ця лікарська рослина, виглядає зеленим килимом. На фоні цього приємного для очей краєвиду квітки білозіра болотного виставили свої білі, надзвичайно привабливі для людей квітки-голівки.
Фотознімки не можуть у деталях передати всі тонкощі привабливості рослини в пору цвітіння, усіх запахів, звуків комах, голосів птахів, подихів вітру, насиченості фітонцидами повітря, гами кольорів неба та всього іншого видимого та невидимого для людських очей, що є неперевершеним творінням природи.
У цілющих властивостях рослин, які ростуть на просторах із білою енергетикою, однозначно сумніву нема.
Для лікувальних цілей заготовляють зазвичай надземну частину рослини у пору цвітіння. А також квіти, коріння і насіння.
ОБЕРЕЖНО! Рослина отруйна!
Хімічний склад рослини мало вивчений. З українських видань про лікарські рослини білозір болотний частково описаний лише в двотомній книзі «Енциклопедія лікарських рослин» Лавренова Г.В. та Лавренов В.К.
У білозорі болотному виявлені флавоноїди, алканоїди, дубильні речовини. Він є одним із популярних засобів народної медицини і володіє седативними, в’яжучими, кровоспинними, ранозагоювальними та сечогінними властивостями.
Настоянка на білозорі болотному застосовується як заспокійливий засіб при епілепсії, кордіоневрозі та гіпертонії. Його призначають при гемороїдальних кровотечах, кровохарканні, хворобах серця, печінки, нирок, сечового міхура, колітах, ентероколітах. Відвар квіток використовують при гонореї. А відвар насіння – при кашлі та хворобах очей, при епілепсії, хворобах печінки, серцево-судинних недугах.
Спосіб приготування та застосування:
Одну чайну ложку подрібненої трави білозіра болотного настоювати 2 години у 300 мл окропу, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день. Цей настій використовують також для зовнішнього застосування.
Валерій ПНЕВСЬКИЙ
Фото автора

ЛВ. №3-4. 2017