ЧЕРКАСИ. Х Всеукраїнський зліт учнівських лісництв

Изображение 001

В Черкаському обласному центрі роботи з обдарованими дітьми урочисто відкрився Х Всеукраїнський зліт учнівських лісництв. У ньому беруть участь юні лісівники з 23 областей України. Волинь на Х Всеукраїнському представляють Маргарита Бегаль, Мирослава Пась, Марта Остапчук, Марія Паньків – вихованки Добренського (Камінь-Каширський р-н), Ратнівського та Колківського (Маневицький р-н) учнівських лісництв. Волинську делегацію очолюють заввідділом екології Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Юхимчук, керівник Ратнівського учнівського лісництва Людмила Філіпчук та головний лісничий ДП «Камінь-Каширського ЛГ» Василь Фіц.

– Зліт триватиме з 11 по 13 травня, – мовить Валентина Петрівна, яка зараз знаходить в епіцентрі подій. –  Вже відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського зльоту. Учасників зльоту привітали перший заступник голови Держлісагентства Христина Юшкевич. На відкриття прибув і начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко. Загалом попри юних лісівників та педагогів у Черкаси з’їхалися представники усіх лісоуправлінь та державних лісопідприємств України.

Першого дня відбулися презентації виставок досягнень шкільних лісництв та знайомство з містом, сьогодні команди захищатимуть науково-дослідницькі роботи у галузі лісового господарства, відвідають Трушівське шкільне лісництво та ДП «Чигиринське ЛГ», для керівників делегацій пройдуть педагогічні читання. Попри це на учасників головного форуму юних лісівників України чекають поїздки та екскурсії визначними місцями Черкащини.

– Учнівські лісництва є однією з традиційних і в той же час найдієвіших форм залучення учнівської молоді до охорони природи, – вважає начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко. – Вони виховують у дітей дбайливе ставлення до природи, розширюють і поглиблюють знання у галузі природничих  наук, дають практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві.

Ці трудові об’єднання відіграють відчутну роль і як профорієнтаційні осередки. Адже оптимальні умови для навчальних та практичних занять, дослідницької та природоохоронної роботи педагогічним колективам допомагають створювати професійні лісівники. На Волині спільно з обласним  управлінням лісового та мисливського господарства цю ділянку роботи координує Волинський обласний еколого-натуралістичний центр. Разом надають методичну і практичну допомогу в організації роботи як вже існуючих, так і новостворених учнівських об’єднань, починаючи від програмного забезпечення, оформлення документації до розробки тематики дослідницької роботи і облаштування спеціальних профільних кабінетів для навчання.

– Сьогодні в області нараховується 42 учнівські лісництва, – розповідає заслужений працівник освіти України, багаторічний директор Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Остапчук. – Вони охоплюють близько 1500 школярів. За ними закріплено 11 120 га лісу, де діти під керівництвом професійних лісівників дбають про створення, охорону, захист і догляд лісових культур.

На базах окремих лісогосподарських підприємств обладнано кабінети шкільних лісництв з метою створення оптимальних умов для проведення навчальних та практичних занять з лісового господарства, організації дослідницької роботи, здійснення допрофесійної підготовки юних лісівників, залучення їх до участі у Всеукраїнських конкурсах та операціях. Волинь завжди перебуває серед лідерів лісівничого руху юннатів. Але найвищих результатів юні лісівники Волині домоглися у 2013 році. Тоді члени Цуманського та Маневицького учнівських лісництв здобули перемогу у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у м. Києві. Команда виборола гран-прі. Завдячуючи цій перемозі VІІІ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів відбувся у Волинській області з 24 до 27 червня 2014 року. У заході брали участь делегації з 19 областей України: 58 вихованців, 45 керівників учнівських лісництв, представників лісових господарств. У рамках зльоту відбулися огляд виставок-презентацій досягнень учнівських лісництв та відкритий захист науково-дослідницьких робіт у галузі лісового господарства, науково-практична конференція «Педагогічна спадщина Сухомлинського у діалозі із сучасністю», чимало цікавих екскурсії.

Члени учнівських лісництв активні учасники трудових акцій та операцій, зокрема: «Місячник лісу і саду», «Посади дерево», «Зелений паросток майбутнього, «Чиста Україна – чиста Земля», «Мурашка», «Шпаківня», «Добра зима», «Зелена аптека», «Жолудь», «Ліси для нащадків». Під час проведення трудових акцій, операцій  члени учнівських лісництв проводять насадження  дерев на нових площах, закладають шкілки дерев та кущів, огороджують та розселяють мурашники, збирають насіння дерев, заготовляють корми для підгодівлі тварин взимку, збирають лікарську сировину, виготовляють та розвішують годівнички , шпаківні, дуплянки, проводять патрулювання у пожежонебезпечний період, просвітницьку роботу серед ровесників, громадськості села  (виступи екологічних агітбригад «Паросток», «Сполох».

Х Всеукраїському зльоту передували обласні форуми юних лісівників. Волинським обласним управлінням  лісового та мисливського господарства та Волинським обласним еколого-натуралістичним  центром  15-16  квітня 2016 року на базі Волинського коледжу Національного університету харчових технологій було проведено обласний зліт учнівських лісництв. У заході взяли участь 17 кращих учнівських лісництв. Згідно з програмою зльоту відбулися презентація команд-учасниць, виставка досягнень «Майбутнє лісу у твоїх руках», семінар-практикум для керівників, виконання тестових завдань членами учнівських лісництв, захист науково-дослідних робіт, презентація роботи Волинського обласного еколого-натуралістичного центру, природоохоронна акція з посадки пам’ятної алеї 30-річчя Чорнобильської трагедії, знайомство з роботою ДП «Волинський селекційно-насіннєвий центр» с. Гаразджа, екскурсії до Луцького замку. На цьому зльоті попри юних лісівників та педагогів були присутні представники лісоуправління та головні лісничі державних лісопідприємств.

– Змістовні матеріали, що розкривають діяльність шкільних лісництв, представили на виставці команди Боголюбського, Губинського, Добренського, Колківського, Павлівського,  Ратнівського, Скулинського, Цуманського учнівських об’єднань, – кажуть члени журі начальник відділу лісового господарства ВОУЛМГ Борис бабеляс та головний спеціаліст цього відділу Володимир Неводнічик, головний спеціаліс управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації Оксана Малащук. – Високий рівень знань у виконанні тестових завдань показали вихованці Любешівського, Мокрецького, Підбереззівського, Куснищанського, Ратнівського, Цуманського учнівських лісництв. За кількістю набраних балів визнано переможцями та  нагороджено грамотами управлінь освіти, науки та молоді, лісового та мисливського господарства, цінними подарунками такі команди:

І місце – Добренське учнівське лісництво Камінь-Каширського району (керівник Куява Ростислав Михайлович);

ІІ місце – Колківське учнівське лісництво Маневицького районного Центру творчості дітей та юнацтва (керівник Калуш Наталія Віталіївна), Ратнівське учнівське лісництво Волинського обласного еколого-натуралістичного центру (керівник Філіпчук Людмила Павлівна), Куснищанське учнівське лісництво Любомльського районного Будинку школяра (керівник Антонюк Петро Сергійович);

ІІІ місце – Губинське учнівське лісництво Локачинського районного  Будинку школяра (керівник Скакун Іванна Сергіївна), Любешівське учнівське лісництво (керівник Шептур Людмила Степанівна), Боголюбське учнівське лісництво Луцького  (керівник Суханова Віра Віталіївна), Цуманське учнівське лісництво Ківерцівського районів (керівник Томчук Валентина Іванівна).

Тож до збірної юних лісівників Волині увійшли кращі із кращих. Маргарита Бегаль та Мирослава Пась представляють команду-переможця  –  Добренське учнівське лісництво Камінь-Каширського району,  Марта Остапчук – Ратнівське учнівське лісництво, яке наступного року прийматиме у себе учасників обласного зльоту юних лісівників Волині, колківчанка Марія Паньків на Всеукраїнському представлятиме наукову роботу.

Вже є відгуки про вдалу і об’ємну виставку-презентацію волинських лісівників. До речі, презентацію роботи юних лісівників Волині у контексті співпраці з професійними лісоводами області на Х Всеукраїнському представить начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко.

Прес-служба ВОУЛМГ

 

Довідково:

Перші учнівські лісництва на Волині з’явилися у 1968 р. – Цуманське Ківерцівського р-ну, Губинське Локачинського, у 1993 р. більшість учнівських об’єднань відновили свою діяльність. До 2003 р. в області їх працювало 16, сьогодні – 42, де займається понад 1100 школярів.

Серед кращих – Губинське Локачинського р-ну (керівник Сергій Скакун), Цуманське Ківерцівського (керівник Валентина Томчук), Колківське Маневицького (керівник Василь Ткаченко), Боголюбське Луцького (Віра Суханова), Устилузьке Володимир-Волинського (Руслана Гукало), Кортеліське Ратнівського (Святослав Дордюк) та інші. Координує роботу учнівських лісництв Волинський еколого-натуралістичний центр, суттєву підтримку майбутнім лісівникам надає Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства та його держлісгоспи.

Загалом в Україні діє 563 учнівських лісництва. За індексом їх співвідношення до лісгоспів Волинь займає 8 місце (1,75), хоча за кількістю поступається лише Миколаївщині (71) та Львівщині (55), а за чисельністю їх членів – ще й Вінниччині (3207 учнів) та Рівненщині (1499). За кількістю обладнаних навчальних класів Волинь обганяють Закарпатське (19), Рівненське (17) , Хмельницьке (15) та Дніпропетровське (9) ОУЛМГ. На думку начальника ВОУЛМГ Олександра Кватирка, друге за кількістю держпідприємств ОУЛМГ повинне суттєво наростити мережу шкільних лісництв. Адже там виховуються майбутні лісівники, котрі творитимуть і доглядатимуть ліси ХХІ ст. Вони вивчають основи лісівництва, поєднуючи теоретичні заняття з практикою: збирають насіння дерев та кущів, лікарські рослини, створюють шкілки, в яких вирощують посадковий матеріал, висаджують ліс та доглядають за ним, навчаються застосовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками лісу. А ще ведуть облік рослин і тварин, виготовляють шпаківні і годівниці для птахів, підгодовують тварин узимку, проводять дослідницьку роботу.

Профорієнтаційна робота, вважає очільник волинських лісівників, має допомогти старшокласникам дізнатися більше про професію лісівника. Вже зараз вони беруть активну участь у всеукраїнських та обласних природоохоронних акціях «Ліси для нащадків», «День довкілля», «Зелений паросток майбутнього», «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Жолудь», «Зелена аптека», «Мурашка», «Ялинка», «Хатинка для птаха». За участі учнівських лісництв минулого року в області створено 32 га нових лісів та проведено доглядів за лісовими культурами на 146 га. Найбільше – по шість учнівських лісництв – створено в межах діяльності Ківерцівського і Цуманського держлісгоспів, п’ять – Любомльського, по чотири – ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» та ДП «Ратнівське ЛМГ». П’ять державних лісопідприємств мають тільки по одному. То ж рух на підтримку юних лісівників на Волині набиратиме силу.

 

Історія Всеукраїнських зльотів учнівських лісництв

Новітня історія всеукраїнських зльотів учнівських лісництв пишеться з 2007 р. Саме тоді, щоб залучити молодь до реалізації Державної програми «Ліси України на 2002-2015 рр.» освітяни спільно з Державним комітетом лісового господарства України відновлюють практику всеукраїнських зльотів юних лісівників. Він відбувся у вересні 2007 року на базі Національного еколого-натуралістичного центру. Сумщину на І Всеукраїнському зльоті юних лісівників представляли вихованці «Паростка». Юні лісівники не лише презентували результати спільної роботи, а й взяли участь у практикумі з інноваційних технологій лісорозведення, конкурсі-грі «Лісовий лабіринт», створили на території Національного еколого-натуралістичного центру арт-галявину «Млин», висадили біля неї ялинки. За результатами роботи «Паросток» був визнаний найкращим учнівським лісництвом 2007 року й відзначений перехідним «деревом життя». Саме тому, 25-29 вересня 2008 року ІІ Всеукраїнський зліт юних лісівників відбувся на Сумщині (У 2008 році Державний комітет лісового господарства України підбив підсумки Всеукраїнського конкурсу на краще учнівське лісництво. І місце та приз (відеокамера) отримало Сумське учнівське лісництво «Паросток»).

З 29 вересня по 1 жовтня 2009 р. на базі Рівненського обласного еколого-натуралістичного центру відбувся 3-й Всеукраїнський зліт учнівських лісництв, на який приїхали більше 120 учасників: члени учнівських лісництв, представники базових лісогосподарств, керівники шкільних лісництв, з усіх областей нашої держави. Програмою зльоту передбачалось-виставка –презентація учнівських лісництв кожної області, практикум на базі Клесівського лісництва Сарненського району. Відбулась творча зустріч на базі цього лісництва з інженером лісового господарства О. Ф. Вороном, який представив свої ландшафтні композиції «Український Версаль». Саме на це хотіли б звернути особливу увагу. Як ні в якому іншому місці (жоден ботсад, жоден дендропарк України) не має такої кількості і такого розмаїття зразків зеленої архітектури. Олексій Федорович за 21 рік своєї творчої діяльності створив у Клесівському лісництві дендропарк багатий різноманітними лісовими породами зібраними з багатьох куточків земної кулі: . наприклад, туя західна – батьківщина Північна Америка, ялина канадська конічна – Канада, бересклет японський і туєвик японський – Японія, ялівець віргінський – США та ін. Довжина створеного живоплоту, що стрижеться, сягнула більше 1600 метрів, каскад ставків і озерець – більше 11 гектарів. На території дендропарку створений “Острів любові”, декоративна гірка з оглядовим майданчиком і національним гербом, “Міст кохання, дружби і єднання”, ворота до “Райського куточка” з вартовими лисицею і диким кабаном, композиції з дерев’яних скульптур: пращурівський поліський бір, бригада лісорубів, русалка, “Лісова пісня” – Лукаш і Мавка, павільйон “Капітанський місток”, чорні лелеки, поліські грибки боровички й інше.

У 2010 році ІУ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв відбувся у Чернівцях.

25 травня 2011 р. у Кіровограді стартував V Всеукраїнський зліт учнівських лісництв. Він проходив у Міжнародний рік лісів.

З 4 по 7 вересня 2012 року на Івано-Франківщині в смт. Делятин Надвірнянського району відбувся VІ всеукраїнський зліт команд учнівських лісництв загальноосвітніх та позашкільних начальних закладів. У Зльоті взяли участь команди юних лісівників з 23 областей України. Гран-прі присуджено команді юних лісівників Київської області.

І місце виборола команда Івано-Франківської області;

ІІ місце посіли команди Волинської та Миколаївської областей;

ІІІ місце – у команд Луганської, Рівненської та Херсонської областей.

З 19 по 22 вересня 2013 року на Київщині у м. Біла Церква відбувся VІІ Всеукраїнський зліт команд учнівських лісництв загальноосвітніх та позашкільних начальних закладів. Минулого року команда Київщини у складі вихованців Дорогинського учнівського лісництва Фастівського району та Пилиповицького учнівського лісництва Бородянського району здобули Гран-прі Всеукраїнського зльоту лісництв і тому саме їм випала честь приймати учасників заходу цього року. Участь у зльоті взяли 25 команд юних лісівників з усіх регіонів України.

Команда Волині, у складі вихованки Цуманського учнівського лісництва Ківерцівського району Ніни Бацмай, членів Маневицького учнівського лісництва Михайла Божедая і Юлії Шпанчук, виборола найвищу нагороду – гран прі.

24-27 червня 2014 року VІІІ Всеукраїнський зліт команд учнівських лісництв проходив на Волині. Нагадаємо, що до цієї події юні лісівники Волині йшли довгих сім років, адже на всіх зльотах команда займала призові місця. З Волині у середині 60-х започаткувався і рух учнівських лісництв. У VІІІ Всеукраїнському брали участь команди юних лісівників 19 областей України (через події на Сході України до Луцька не приїхали команди Луганської, Донецької, Миколаївської, Дніпропетровської та Запорізької областей). Урочисте відкриття відбувалося у Волинському обласному академічному театрі ляльок. Учасників зльоту окрім тодішнього голови держлісоагентства Валерія Чернякова вітали перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик, тодішній начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Мазурик, начальник управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації Валентина Загрева, директор Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Остапчук.

У програмі зльоту були захист науково-дослідницьких робіт членами учнівських лісництв, науково-практична конференція «Педагогічна спадщина Сухомлинського у діалозі із сучасністю» (для керівників делегацій), екскурсії до ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» с. Гаразджа Луцького району, знайомство з роботою Маневицького учнівського лісництва та ДП «Маневицьке ЛГ», поїздка до Шацького лісового коледжу ім. В. В. Сулька, відвідання музею фауни Шацького лісового коледжу ім. В. В. Сулька. Юні лісівники побували у Луцькому замку і на озері Світязь, у Шацькому Національному природному парку. Завідувач відділу сільського господарства НЕНЦ Микола Пінчук його організацію оцінив на «5», звісно за п’ятибальною шкалою, що значить «12», додавши при цьому, що все задумане вдалося виконати на 1000 процентів. Таку ж думку від імені делегацій висловила лісничий учнівського лісництва з Рівненщини Галина Кравчук і керівник команди Київщини Надія Підлісна.

Гран-прі VІІІ Всеукраїнського завоювали юні лісівники Пліщинського учнівського лісництва, яке діє на базі Кам’янківського лісництва ДП «Шепетівський лісгосп» Хмельницької області. Вони й вибороли право приймати учнівські лісництва України у себе дома наступного року.

– Наше учнівське лісництво вже побувало на чотирьох Міжнародних юніорських лісових конкурсах у Москві, завжди поверталося з призовими місцями, а ось на Всеукраїнський зліт потрапило вперше, – зізнався тоді керівник шкільного лісництва Микола Зведенюк. – Ми вже маємо два кандидати наук, створили заповідник «Адамове займисько» та власний дендропарк.

Окрім кубків і грамот (І місце виборола команда Скулинського учнівського лісництва Ковельського р-ну Волинської обл., друге – Вовковиївського учнівського лісництва «Діброва» Рівненської та «Паросток» Крижопільської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Вінницької, Дорогинського та Пилиповецького учнівських лісництв Фастівського і Бородянського р-нів Київської обл., третє – Калагарівського (Гусятинський р-н Тернопільської обл.), Новоміського «Едельвейс» (Самбірський р-н Львівської обл.), Червоно-Нерубаївського (Кіровоградська обл.) та Утківської ЗОШ І-ІІІ ст. Харківської районної ради Харківської обл.) усім делегаціям організатори подарували саджанці гінкго – одного з найстаріших дерев землі, яке пам’ятає часи динозаврів. Цей презент зробило ДП «Волинське лісове селекційно-насіннєве господарство».

5 вересня 2015 року у Хмельницьку стартував ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв України. Він проходив відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 06.04.2015 року № 400 «Про затвердження плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на II півріччя 2015 року за основними напрямами позашкільної освіти» та від 14.05.2012 року № 575 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів». Проведення Зльоту забезпечується Національним еколого- натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Хмельницьким обласним еколого-натуралістичним центром за участі Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації та Хмельницької обласної ради. У ньому брали участь 22 команди юних лісівників України. Всього 156 учасників, з них 19 представників лісоуправлінь України. Роботою зльоту особисто опікувався начальник Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Лісовий. Журі очолював завідувач відділу НЕНЦ Петро Мазур. Гран-прі цього зльоту завоювали представники учнівських лісництв Черкаської області.

На виконання плану Всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2016 рік» (за основними напрямками позашкільної освіти), затвердженого наказом від 25.12. 2015 № 1360, та наказу від 14.05.2012 № 575 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів», з 11 до 13 травня ц.р. у Черкаській області Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді спільно з Черкаським обласним центром роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради за участі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства проводиться Х Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів. Положення про захід розміщено на сайті www.nenc.gov.ua.