Юні лісівники з Боголюбів

Боголюбське учнівське лісництво, що діє у Боголюбській ЗОШ І-ІІІ ст. Луцького р-ну на базі ДП «Ківерцівське ЛГ» Волинської області,
вважається одним із найкращих в Україні. Це підтвердив і мину­ло­річний всеукраїнський конкурс Товариства
лісівників України на краще учнівське
лісництво.

Воно було започатковане у 1997 р. на базі Першотравневої восьмирічки. У 2004-му її керівником дирекція призначила молоду й енергійну вчительку біології та географії Віру Суханову. Вона й по сьогодні навчає школярів любові до лісу. Діти її поважають. Віра Віталіївна – вчитель року, дуже вимогливий педагог. Серед її вихованців – переможці різноманітних олімпіад та конкурсів. Та особлива її гордість – лісівнича справа. Її вивчають на уроках, під час практичних занять у лісі. Кожної весни долучаються до створення лісових культур. Адже за шкільним лісництвом закріплено 50 га лісу, 0,05 га лісорозсадника. Тож роботи юним лісівникам вистачає: доглядають за саджанцями, збирають лікарські рослини, заготовляють жолуді, досліджують ліс.
Вихованці Віри Суханової – одні з небагатьох в Україні, хто навчився переселяти мурах, допомагаючи їм засновувати нові «мурашині містечка». Двічі, у 2007 та 2008 роках, члени Боголюбського учнівського лісництва у складі збірних Волині здобували срібні медалі І та ІІ Всеукраїнських зльотів шкільних лісництв, бронзові нагороди – у 2005, 2007 та 2010 роках. Юні боголюбчани – активні учасники та переможці обласних та Всеукраїнських екологічних акцій та конкурсів: «Ліси для нащадків», «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Птах року» та інших. Досвід учнівського лісництва переймають інші школи. Зокрема, у 2011 р. на базі учнівського лісництва було проведено обласний кущовий семінар керівників учнівських лісництв.
За час, поки діє учнівське лісництво, школа посадила десятки, якщо не сотні гектарів новолісся, створила власний дендропарк.
Серед пріоритетних напрямків учнівського лісництва – навчально-виховна, експериментальна й дослідницька робота, виробнича практика, організація змістовного дозвілля.
За працьовитість і відданість природі школу полюбили лісівники. Допомагають дітям чим можуть, приходять на першовересневі шкільні лінійки, проводять лісові уроки. Ось і нещодавно шефи знову завітали до юних лісівників.
Привід був поважний: у класі учнівського лісництва з’явилися нові парти, стільці і стінка: такий подарунок для підопічних зробило ДП «Ківерцівське ЛГ». Ще раніше за фінансової підтримки цього лісогосподарства клас учнівського лісництва обладнано всіма необхідними інформаційними матеріалами. Поважні гості, а серед них були голова обласної організації товариства лісівників України, начальник відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ Борис Бабеляс, директор ДП «Ківерцівське ЛГ» Віталій Каращук, лісничий Боголюбського лісництва цього ж лісогосподарства Сергій Забожчук приїхали не тільки, щоб на власні очі побачити новопридбані меблі, а й познайомитися зі своїми юними колегами – членами учнівського лісництва. А це дев’ятикласники. На зустріч прийшли всі до одного – Наталя Аршулік, Володимир Батюк, Давид Городюк, Анастасія Гуда, Олександра Данійчук, Владислав Дяк, Владислав Кожан, Веніамін Кулик, Владислав Малишкін, Каріна Михальчук, Іларія Олійник, Дарина Павлюк, Ангеліна Панасюк, Павло Подолянчук, Дмитро Пуц, Михайло Степанов, Богдан Супрунюк, Юрій Тахасюк, Марина Федчик, Станіслав Федчик, Дарина Циплінська, Софія Щира, Назар Юриста… Словом, тринадцятеро хлопців і десятеро дівчат. Усі вони вже знають, що таке ліс, як його створювати, доглядати, наскільки важлива підтримка природи людиною, адже школа щовесни бере участь у Всеукраїнській акції Держлісагентства України «Майбутнє лісу у твоїх руках», створила десятки гектарів лісових культур. Цієї весни, як повідомив лісничий Боголюбського лісництва Сергій Забожчук, юним лісівникам доведеться посадити мінімум 5 гектарів новолісся.
Звісно, остаточно дев’яти­клас­ники ще не визначилися з майбутньою професією, але лісовий, природничий вектори їм дуже імпонують. Втім, і самі гості зізнавалися, що до вибору професії підійшли тільки у випускному класі. Тобто їх вибір був виваженим, як кажуть, на все життя. Кожен лісівник розповів про свою стежку до професії, особливості своєї роботи, кар’єрний ріст, здобутки, завдання на цей рік.
Були й запитання від юних лісівників. Школярів хвилюють лісові проблеми сьогодення. Судячи з їхніх запитань, вони добре знають, що найбільше турбує лісівників, бо цікавилися, зокрема, обліком деревостанів, їх охороною, нашестям короїдів, що завдає непоправної шкоди сосновим насадженням.
Лісовий урок в учнівському лісництві засвідчив: школі поталанило на шефів. Вони не тільки можуть допомогти матеріально своїм юним колегам, але й розповісти багато повчального, з ними завжди цікаво. Лісівники ж не приховували: зацікавлені у такій співпраці і вже зараз дбають про гідну професійну зміну, яка з роками має прийти їм на підмогу.
Сергій ЦЮРИЦЬ
Фото автора

«ЛВ» №1-2. 2018р.