Є відчуття руху!

На початку двохтисячних у лісовому господарстві країни говорити про сучасні електронні технології не наважувались. Але за останні десять років у лісгоспах країни почався справжній бум – встановлення відеокамер, налагодження роботи локальних диспетчерських пунктів протипожежного відеоспостереження, створення обласних протипожежних систем відеонагляду, які об’єднують локальні, ­– це сучасні методи попередження виникнення лісових пожеж.

Останніми роками пішли далі: в лісовому господарстві активно впроваджуються нові технологічні рішення для полегшення праці людей, в обов’язки яких входить берегти та примножувати лісові багатства країни. Лише минулого року у кількох десятках лісогосподарських підприємств закупили та адаптували до лісових умов системи моніторингу та спостереження, рухомі та статичні системи відео- і фотоспостереження, системи геодезичної зйомки з використанням GPS-позиціонування, лісівничі електронні вимірювальні прилади, сучасні засоби зв’язку, обладнання для зберігання лісового насіння та високопрохідну техніку, завершили важливий процес втілення єдиного державного електронного обліку деревини…
Попереджати незаконне
вирубування лісу, моніторити лісові масиви в пожежо-
небезпечний період
допомагають квадрокоптери
У лісгоспі «Жовтневий» Харківської області квадрокоптер допомагає лісівникам попереджати самовільні рубки соснових насаджень.
«Угіддя лісгоспу мають протяжність майже 170 км, пішки не обійдеш. Тому на допомогу звичному патрулюванню території на позашляховиках ми додали повітряний патруль: дрон. Придбали його (він коштує більше 40 тис. грн.) за рахунок прибутку. Дрон здатний розвинути швидкість до 70 км за годину, при цьому здійснює огляд ділянки в 3,5 км з висоти до 500 м. Вигляд зверху фіксується на відео і передається на пульт, що дозволяє операторові тут же вживати заходи щодо припинення незаконного вирубування», – відзначив директор лісгоспу Руслан Чагаровський.
За його словами, такий відеоматеріал служить речовим доказом у суді проти лісопорушників.
За словами в.о. начальника Харківсього обласного управління лісового і мисливського господарства Олександра Попова, досвід лісгоспу «Жовтневий» із застосування нових технологій в охороні лісу схвалено на семінарі працівників лісгоспів Харківської, Сумської і Полтавської областей, що відбувся в Нововодолазькому районі Харківщини.
На Поліссі теж не стоять осторонь від впровадження в роботу лісової галузі безпілотних літальних апаратів (БЛПА). Так, на Чернігівщині у 2016 році ДП «Ніжинське лісове господарство» придбало два безпілотних літальних апарати, обладнаних двома камерами (фронтальна і горизонтальна), та програмний комплекс геоінформаційного забезпечення наземного мобільного пункту управління БПЛА, моніторингу лісових насаджень.
«Дрони допомагають під час гасіння лісових пожеж, для уточнення розмірів пожежі та її напрямку в умовах сильної задимленості. Планується використовувати їх для оцінки ситуації. В 2014-2015 роках дуже сильно горіли поля і болота, багато часу і ресурсів йшло на виїзди на задимлення, які не становили загрози держлісфонду. Треба добре навчити оператора, бо техніка дуже дорога. Передбачено внесення в програму зон, заборонених для польоту, таких, як аеродроми і т. п. Є певні ризики зіткнення з малою сільгоспавіацією і пошкодження планера з мисливської нарізної зброї. У разі несправності чи пошкодження знайти БПЛА можна за GPS-датчиком», – розповів головний спеціаліст відділу лісового господарства Чернігівського ОУЛМГ Андрій Дудко.
Робоча дальність польоту БПЛА – 25 км, час польоту – до 2-х годин. Один БПЛА основний, другий – запасний, на випадок пошкодження чи несправності основного. Все обладнання нині перебуває в лісгоспі, постачальником проведено навчання оператора, планується до початку пожежонебезпечного періоду 2017 року забезпечити можливість повноцінного використання комплексу для моніторингу лісових насаджень підприємства.
Комплекс може використовуватись як для виявлення загорянь в лісовому фонді, так і охорони лісів у режимі реального часу від незаконних рубок.
На Черкащині лісову
охорону озброїли
фотопастками
та тепловізорами…
За допомогою сучасних технологій, які поступово входять у життя лісівників Черкащини, вдалося значно спростити проведення моніторингу стану лісових насаджень, зокрема, осередків всихань. Також – контроль над пожежною ситуацією в лісах в онлайн-режимі та протидіяти браконьєрам. У минулому році лісгоспами обласного управління на такі потреби закуплено 2 квадрокоптери, 5 фотопасток та 2 тепловізори. Крім того, у лісах Черкащини вже більше семи років функціонує 15 камер відеоспостереження, які допомагають вчасно виявляти загорання під час пожежонебезпечного періоду.
У Катеринопільському лісництві Звенигородського лісгоспу для протидії порушникам встановили спеціальні приховані камери, які здійснюють зйомку, реагуючи на рух. Сигнал про спрацювання камери відразу надходить на мобільний телефон, отже, лісівники можуть вчасно реагувати на вчинення порушення. Або отримати відео- чи фотодокази правопорушення, адже усі знімки зберігаються на карті пам’яті.
За словами лісничого Катеринопільського лісництва Сергія Лисяного, завдають шкоду лісу не лише браконьєри та незаконні лісоруби, а й так звані «господарі», які вивозять сміття до лісу.
«З появою камер, смітити в лісі стали набагато менше. Та й іншим порушенням такі камери дозволяють запобігати, оскільки змушують людей думати про відповідальність за свої дії», – повідомляє лісничий.
З метою моніторингу пожежної ситуації в режимі онлайн Черкаський лісгосп придбав квадрокоптер.
«У нас є камери відеоспостереження. Але вони розміщені на висоті 40 метрів. Тому картинку ми бачимо збоку, а це може дезорієнтувати. А коли піднявся квадрокоптер, то ми вже бачимо загальну картину. І в комплексі це дає 100% результат із визначення координат пожежі», – розповів директор ДП «Черкаське лісове господарство» Андрій Пустовіт.
Уже під час апробації апарату з’ясували, що він ефективно допомагає виявляти осередки всихання лісу. Згори дуже добре видно навіть поодинокі сухі дерева.
Також квадрокоптер може бути корисним і для виявлення незаконних рубок. Адже він за потреби опускається дуже низько.
Керується техніка за допомогою спеціального пульта. Оперує ним інженер комп’ютерних технологій Віктор Кужим. За його словами, для налаштування пристрою довелося весь день присвятити встановленню спеціальних програм. Зате тепер можна бути спокійним – навіть якщо квадрокоптер втрачає координати, то повертається на те місце, звідки був запущений.
Головний ефект від застосування сучасних технологічних новинок – працівники лісової охорони стають оперативнішими, мають змогу швидше реагувати для виявлення та затримання лісопорушників, браконьєрів, мають змогу контролювати ввірені лісові насадження у різних площинах та цілодобово.
До речі, всі ці ноу-хау працівники лісової охорони застосовували і під час операції «Новорічна ялинка» у передноворічний період для боротьби з нелегальними заготівельниками ялинок.
Ліси Волині
охоронятимуть за
допомогою IT-технологій
На Волині у лісових масивах державних підприємств «Маневицьке» та «Поліське» стартували випробування системи моніторингу та спостереження за рухомими об’єктами і персоналом. Представники спеціалізованої Львівської компанії «Красер Україна» спільно з фахівцями мобільної рейдової бригади провели випробування програми, яка дає можливість у короткий термін часу передати інформацію про пожежу чи самовільну рубку, скажімо, від лісничого до керівника лісогосподарського підприємства, в управління, правоохоронні органи. Програма адаптована під потреби лісового господарства і розроблена на платформі Android.
Як працює програма? Зробивши фото на місці чи написавши повідомлення, працівник лісової охорони передає дані із зазначенням GPS-координат. Це в результаті дасть змогу оперативно приймати рішення. Особливо ефективним це буде у випадку пожежі, коли кожна хвилина є вирішальною. Також це суттєво спростить роботу із нанесення об’єктів інфраструктури, рекреаційних, екологічних зон і роботу з ними. Лісники зможуть передавати в екологічні департаменти інформацію про всихання лісу, зміни в екології лісових масивів.
Крім цього, лісничий чи єгер, котрий щоденно робить обхід ввіреної йому території, навіть не маючи змоги відзняти все на фото, зможе натиснути відповідну тривожну кнопку, котра просигналізує про небезпеку чи зафіксоване лісопорушення у всі необхідні структури одночасно. Цим він також повідомить координати про своє місцезнаходження.
Чи вдасться реалізувати задумане та чи стане це програмне забезпечення ефективним у роботі лісової охорони, можна буде однозначно стверджувати лише після численних тестів. Перша спроба, підтвердила теоретичні напрацювання на практиці.
Минулого року в ДП «Камінь-Каширське ЛГ» на Волині встановлено телевізійну спостережну вежу, а лісові господарства області придбали двадцять автомобілів «Рено-Дастер» підвищеної прохідності – для новостворених мобільних рейдових бригад. Автомобілі «Рено-Дастер» обладнані системою GPS-навігації, переговорними пристроями, камерами відео- та фотофіксації. Завдяки такій оснащеності зросла кількість виявлених порушень.
Кіровоградські та
рівненські лісівники теж використовують широкі можливості безпілотних літальних апаратів
Разом із чорноліськими лісівниками (ДП «Чорноліський ЛГ») за станом лісових насаджень стежитиме квадрокоптер. У лісгоспі впевнені: за допомогою придбаного безпілотного літального апарату можна полегшити роботу лісової охорони. Працівники лісгоспу активно використовують свого «помічника» – безпілотний літальний апарат «Фантом 4» для моніторингу лісових насаджень. «Після новорічних свят, коли охорона шпилькових насаджень відійшла на другий план, квадрокоптер використовується для моніторингу стану лісових насаджень, виявлення незаконних рубок, попередження виникнення пожеж та осередків листогризучих шкідників. Шлях, який машиною треба долати півгодини, «Фантом» здатний подолати за лічені хвилини. Передає дані на комп’ютер та повертається на місце старту без матеріальних затрат», – розповіла прес-секретар Кіровоградського ОУЛМГ Тетяна Зозуля.
Додам, що під час роботи літального апарату одночасно ведеться зйомка і передача даних на базовий пульт в онлайн-режимі. Максимальна висота польоту – 500 метрів, радіус дії дистанційного керування – до 3 кілометрів, час польоту – до півгодини.
Для оперативного виявлення загорянь та своєчасної їх ліквідації в держлісфонді Рівненської області розроблена і успішно працює сучасна система телевізійного відеоконтролю, яка складається з 44 камер відеоспостереження, які розміщення на спостережних вежах.
Водночас у ДП «Соснівський лісгосп» прийшли до висновку, що для точного визначення місця та площі поширення пожежі, оцінки ситуативного плану, лише відеокамер недостатньо. Тому було прийнято рішення придбати сучасний безпілотний літальний апарат (БЛА) квадрокоптер DJI Phantom2 Vizion Plus, який пересувається із сучасною відеокамерою на борту. Якісний об’єктив на 14 МП, із сучасним трьохосьовим гіростабілізатором дає змогу розгледіти пожежу з будь-якого місця зльоту і визначити точні GPS-координати. Це особливо важливо для низових пожеж, коли дим не піднімається у верх, а стелиться над землею.
«Зараз у Соснівському лісгоспі працюють над розробкою комп’ютерної програми, яка дозволить аналізувати фотографії особливо цінних ділянок лісу, насамперед території ПЗФ, які були зроблені через певні проміжки часу, з метою виявлення самовільних рубок. Неоціненні можливості БЛА під час проведення ревізії лісових обходів, перевірки якості виконання лісогосподарських та лісокультурних робіт. Широкі можливості квадрокоптера при проведенні таксації лісу. Завдяки БЛА таксатор може зекономити чимало часу, а найголовніше – провести таксацію важкодоступних лісових урочищ. Економічний ефект від впровадження сучасних методів однозначно є. Встановлення камер відеоспостереження окуповується вже за два роки. Для прикладу, за останній пожежонебезпечний період на заробітній платі чергових, які раніше були на спостережних вежах, а нині потреби в такій кількості їх немає, вдалося зекономити загалом близько 925 тисяч гривень», – повідомила прес-секретар Рівненського облуправління Світлана Горошко.
Новітні технології служать лісівникам Вінниччини
Лісівники-професіонали добре знають, що будь-які роботи зі створення нових лісів, догляду за лісом, рубки спілого лісу, будівництву та ремонту лісових доріг не можуть бути спонтанними. Лісове господарство – чітко регламентоване, планове. Щоб виконати будь-який із перерахованих заходів, необхідно підготувати цілий ряд необхідних документів, розрахунків.
Одним із найважливіших документів є планово-картографічні матеріали. Для визначення площі лісових ділянок чи для прокладання траси лісової дороги за допомогою спеціальних приладів проводиться бусольна чи теодолітна зйомка, робляться візирні ходи, виставляються пікети, прорубуються технологічні коридори-візири різної ширини.
У складі бригади для виконання необхідних операцій має працювати як мінімум три спеціалісти та один-двоє робітників. Вся технологічна операція трудомістка, забирає багато часу. Врахуймо те, що вимірюється площа лісового масиву, де прямих ліній багато не проведеш, тому пряма видимість для роботи забезпечується прорубкою візирів. Вимоги до планово-картографічних матеріалів дуже жорсткі. Так, при перевищенні ширини лісосіки навіть на 1 метр уся лісосіка вважається зрубаною з порушенням і нараховуються штрафні фінансові санкції.
Лісівникам державних підприємств «Бершадський лісгосп», «Вінницький лісгосп», «Тульчинське ЛМГ» Вінницького ОУЛМГ у цій відповідальній справі допомагає використання космічної навігації за сигналами супутників. Підприємства придбали сучасну систему GPS-знімання контурів ділянок та побудови планів, яка складається із антени приймача та програми для обробки отриманих даних. Вартість GPS-навігатора «STONEX S-7 D» для визначення координат на місцевості – 70000 грн.
Спеціалісти держлісгоспів уже демонструють високу ефективність роботи системи. За кілька хвилин роботи системи можна отримати роздруковані плани лісової ділянки.
Директор держпідприємства «Бершадський лісгосп» Микола Краснєєв розповідає: «До початку зйомки лісничий визначає вершини кутів ділянки, і встановлюються діляночні стовпи. Для зйомки ділянок ми використовуємо програму STONEX GeoGis. Після завантаження даної програми підключаємося до супутників, створюємо новий файл, робимо підкладку електронної карти підприємства і починаємо працювати з приладом. Точність визначення місця розташування чи довжини лінії визначається приладом до 1 см. Час роботи на 1 точці – від 2 до 20 хвилин. Середній час зйомки контурів ділянки – 1 година. Сучасна технологія не потребує прорубування візирів та заміру відстаней. Задіяні лише майстер по відводу та майстер лісу, який позначає візир. Лінії візиру виносяться на місцевості після завершення зйомки контура цим же приладом з точністю до 1 см, з подальшим прорубуванням візиру.
…Минулого року ДП «Вінницький лісгосп», «Бершадський лісгосп», «Могилів-Подільський лісгосп», «Крижопільський лісгосп» придбали електронні мірні вилки з програмним забезпеченням і передачею даних на систему бухгалтерського обліку 1-С (вартість однієї 100 тис. грн).
Безперечно, втілення у практику нових технологій – справа не дешева і вимагає від лісівників постійного навчання та вдосконалення навичок, але щоб галузь не залишилась осторонь від науково-технічного прогресу, сьогодні не зупиняючись потрібно рухатись уперед. Китайська мудрість говорить, що кращий час для того, щоб посадити дерево, був 20 років тому. Наступний кращий час – сьогодні.
Сергій ГВОЗДЕЦЬКИЙ
Фото з архіву автора

«ЛВ». №1-2. 2017р.