І золотом, і снігом

Processed with VSCO with hb2 preset

От і минула осінь. Останній її місяць приніс багато задоволення, бо був дійсно золотим. Погода радувала. І хоча статистика каже, що середня дата появи снігового покриву – 10-17 листопада, цього року тепло було довго і перший сніг ми побачили із настанням календарної зими.
Які ж прикмети віщує нам листопад?
Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить;
сильний північно-східний вітер у листопаді – бути дощу або мокрому снігу;
грім – на малосніжну зиму, але на рік врожайний; якщо загримить при місяці уповні – хліб уродить на полях, а в долинах буде поганий;
червоний колір сонця, місяця – похолодає, випаде сніг;
ожеледиця починається з туману;
сова кричить – холод віщує.
4 листопада – Казанської Божої Матері. Якщо цього дня небо заплаче, то слідом за дощем прийде зима. Якщо сніг ліг на сиру землю – навесні рано з’являться підсніжники.
5 листопада – Якова. Якщо піде град або снігова крупа, то на Мотрону (22 листопада) настане справжня зима.
8 листопада – Дмитра. Тепло – весна буде рання.
Коли холод і сніг – весна пізня і холодна, якщо відлига – зима і весна теплі. Якщо на Дмитра дощ, то на Введення (4 грудня) снігу буде по коліна.
Якщо на Дмитра день без снігу, то ще не буде зими.
10 листопада – Параски. Якщо день сонячний, то чекай теплої зими; хмарно – всередині грудня будуть сильні морози.
19 листопада. Якщо в цей день випадає багато снігу, то вся зима буде сніжна.
21 листопада – Михайла. Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить. Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.
25 листопада. Якщо в цей день випаде сніг чи дощ, то буде відлига до Введення (4 грудня).
27 листопада – Пилипа. Іній – буде овес, як липа. Дощить – зародить пшениця. Якщо хмарно або сніжно – травень буде негожий.
Яка ніч у Пилипівку, такий день у Петрівку.

Святковий грудень

Європейська назва місяця – «декамбр». Походить вона від латинського «дека», що означає «десять»; був колись цей місяць десятим у старому календарі, за яким Новий рік розпочинався 1 березня. В народі грудень місяць назвали «першозимник», грудень-студень (на всю зиму землю вистужує). В цьому місяці дні найкоротші, а ночі найдовші. Тому його ще іменували «ніч року».
У грудні – багато християнських свят: 4 грудня – Введення в храм Божий Діви Марії або Третя Пречиста, 13 грудня – день апостола Андрія, 22-го – святої Анни, матері Пречистої Богородиці. А 19 грудня – свято Миколая, чудес якого чекають у кожній родині, особливо діти.
Народні прикмети грудня.
Зима морозяна, з великим снігом віщує гарний врожай хліба.
Взимку надходять хмари з півночі – потепліє.
Зима малосніжна – літо посушливе.
Якщо взимку сніг лягає рівно – літо передбачається сухе; якщо гребенями – вологе.
Паморозь – провісниця снігопаду.
Перший сніг щільний і мокрий – на вологе літо, сухий і легкий – на сухе.
Узимку кінь лягає на землю – перед снігопадом, а перевертається через спину – на відлигу.
Миші вилазять з-під лісової підстилки і бігають по снігу – на відлигу.
Коли ліс узимку почорнів, слід чекати відлиги чи бурі.
Туманне коло навколо сонця – на хуртовину, якщо стовпи біля нього – чекай морозяної погоди.
Кільця навколо місяця віщують: взимку – хуртовину, а влітку негоду; кільця навколо сонця і стовпи біля нього та біля місяця – провісники вітру будь-якої пори року.
Багатий грудень і на ворожіння.
З днем пам’яті великомучениці Катерини (7 грудня) пов’язувалися звичаї «кликати Долю», ворожити на щасливе заміжжя.
Багато ворожінь на щасливе заміжжя є і до Дня пам’яті апостола Андрія Первозваного (13 грудня).

СКОРО РІЗДВО!

До Різдва готувалися заздалегідь. Залежно від місцевих традицій і достатку родини, кожна господиня намагалася приготувати від 7 до 14 страв. З-поміж них по всій Україні обов’язковими були узвар і кутя. Родинній трапезі, на яку мали зійтися всі члени родини, передував обхід. Господар з новоспеченим хлібом, медом і маком, а син (чи хтось інший) із запаленою свічкою тричі за сонцем обходили хату і весь двір.
Своєрідним сигналом до вечері є поява на небі першої зірки. Під час родинної трапези всі мусили зберігати урочистий спокій. Як відомо, на Святий Вечір прийнято збиратися родиною, не ходити в гості, бажано не запізнюватися на вечерю. Прикмета говорить: якщо запізнитися на Святу Вечерю, то потім цілий рік запізнюватися будеш.
Що ще ми знаємо про традиції святкування Різдва? Взагалі, з Різдвом по­в’язано багато народних прик­мет. Якщо в перші три дні свята з’являється іній на деревах – буде добрий уро­жай пшениці та жита. Бу­дуть гарні трави та хліб, якщо глибокий сніг. Якщо вночі багато зірок, це до гар­ного урожаю ягід. Весна буде холодною, якщо цей день теплий.
Уляна ЧУРИЛО
ЛВ №11-12 2017р.