Їдьмо на водоспади!

Що може бути прекраснішим та величнішим, ніж водоспади? Саме навесні вони повноводі. Стрімкі та найбільш могучі. В Україні є безліч куточків, де можна милуватися цією водяною шаленістю. Давайте разом знайдемо свої улюблені й обов’язково заплануємо їх відвідати, якщо ще там не були.

Водоспад Шипіт, Пилипець
Місцезнаходження: с. Пилипець, Міжгірський р-н, Закарпатська обл.
Посеред смарагдових Карпат, поблизу села Пилипець біля підніжжя гори Гимба розкинувся чарівний водоспад Шипіт, який належить до одного з семи чудес української природи. Найбільше притягує він туристів навесні, коли тануть сніги, та восени в період рясних дощів. Саме у цей час велетень гримить на всі околиці, розповідаючи давню легенду про кохання.
У давні часи в селі Пилипець мешкали дві родини. В багатій сім’ї зростала красуня донька. Знатного походження і чудової вроди дівчина приваблювала багатьох паничів. Та серцю не накажеш: покохала вона молодого сусідського парубка Іванка з бідної родини. Щоб ніхто не дізнався про їхнє кохання, вони почали таємно зустрічатися біля гори Великий Верх. Лише Карпати були свідками їхніх побачень.
Та все таємне колись стає явним. Про їхнє кохання почали говорити у селі. Вистеживши, куди надвечір іде донька, мати стала свідком таємного побачення. Зі злістю в серці вона почала всіляко лаяти молоду пару. Аж раптом небо страшенно загриміло, ударив грім, сяйнула блискавка та почалася злива. Стрімкі величезні потоки води вмить накрили Іванка та Марічку й понесли у провалля. Відтоді люди почали чути у тій місцині шепіт. А сам водоспад отримав назву Шипіт.
Шипіт розташований усього за 10 кілометрів від залізничної станції Воловець. Він не замерзає взимку, а шум води чутно задовго до самого водоспаду. Саме тому знайти його не є проблемою.
Шолоховський (Токівський) каскадний водоспад
Місцезнаходження: с. Шолохове, Нікопольський р-н, Дніпропетровська обл.
У дніпровському степу на річці Кам’янка природа створила 14-метровий каскад водоспадів між виходами гранітних порід. У тутешніх гранітів є особливість – червоний відтінок, саме тому водоспад і отримав назву Червоні Камені. Коли ріка багатовода, він вражає своєю величчю. Каскад у 14 метрів утворюється завдяки бурхливим потокам води, які течуть від одного водоспаду до іншого. Висота деяких водоспадів доходить до півтора метра. А в нішах гранітних порід можна знайти ванни – джакузі по-українськи.
У 80-ті внаслідок підривних робіт і активної розробки Токівського гранітного родовища водоспад був на межі зникнення. І хоча сам каскад не постраждав, навколишній природі було завдано невиправної шкоди: вода стала каламутною, зникли численні рослини і квіти, занесені до Червоної книги.
До водоспаду можна дістатися, доїхавши до Кривого Рогу, звідти електричкою, яка курсує маршрутом «Кривий Ріг – Нікополь», до зупинки Тік. А тоді 3 км пішки.

Джуринський водоспад
Місцезнаходження: с. Нирків, Заліщицький р-н, Тернопільська обл.
Найбільший рівнинний водоспад в Україні стоїть на річці Джурин. Він має розкішний вигляд та висоту 16 метрів. Хоч водоспад каскадний і потужний, люди в ньому все одно купаються, бо прогрівається вода добре. Щоправда, на дні є гостре каміння, тож зважайте на це. Можна піднятися стежинкою ліворуч від водоспаду й побачити його згори. Тут відкривається дуже гарний краєвид.
Водоспад розташований у лісі. Спекотної пори тут зазвичай багато людей, тож, аби помилуватися природою, краще приїжджати сюди рано-вранці або навесні чи восени. Тоді можна побачити водоспад безлюдним і прекрасним.
Як дістатися: доїхати до Тернополя. Тоді потягом «Тернопіль – Заліщики» до станції Варвулинці.
Мізунські водоспади
Місцезнаходження: с. Новий Мізунь, Долинський р-н, Івано-Франківська обл.
Мізунські водоспади розташовані на річці Мізунка в Долинському районі Івано-Франківської області, лівій притоці Свічі (басейн Дністра).
Річка бере початок з джерел в Українських Карпатах (на південному сході від гори Магура на висоті 1075 м над рівнем моря). Русло незвивисте, широке, з великою кількістю порогів і перекатів. Скелясті схили й створюють умови для утворення водоспадів. Харчування Мізунки снігове і дощове.
Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення, розташована за 3,5 км на північний схід від села Лумшори на річці Туричці (притока Тур’ї), неподалік від північно-західних схилів Полонини Рівної.
Підготувала
Олександра БІЛЕВИЧ
Продовження у наступному номері

ЛВ №1 2020