Чернігівська область. 90 років праці Прилуцького держлісгоспу

15_345 (1)

15_346 (1)

15_347 (1)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

15_349

15_350

15_351

Картина Петра Мироненка, члена Спілки художників України, вже давно прикрашає приміщення Прилуцького державного лісогосподарського підприємства. Майстер відобразив на полотні, як «зустрічаються» рослинність північної зони Сіверського краю з флорою південного лісостепу, адже характерною ознакою прилуцьких зелених масивів є їх змішаний породний склад.

Прилуцький держлісгосп, який було створено у далекому 1925 році, нині має свої володіння в Ічнянському, Варвинському, Срібнянському та Прилуцькому районах.

Підприємство об’єднує 7 лісництв: Сокиринське, Жадьківське, Варвинське, Ічнянське, Прилуцьке, Кам’янське та Ладанське.

Прилуцький державний лісовий фонд порівняно невеликий, ще нещодавно він становив 22,5 тис. гектарів. Але починаючи з 2000-х, площа підприємства збільшується, поповнюючись висадженими новими лісами на землях, які непридатні для сільського господарства чи передані від колишніх колгоспів.

60-80-і роки минулого століття вважаються періодом найефективнішого розвитку підприємства . Саме тоді на повну виробничу потужність працював Ічнянський цех переробки деревини. Його високоякісна продукція мала великий попит в усіх куточках Радянського Союзу.

У нелегкі 90-і роки прилуцькі лісівники шукали нові шляхи збуту — і це їм вдалося. Зі своїми дубовими заготовками Ічнянський цех вийшов на європейську орбіту, налагодивши ділові контакти із зарубіжними партнерами. Тоді ж підприємство тісно співпрацювало зі Слов’янською (з Донеччини) фабрикою по виготовленню олівців. Ічнянці робили заготовки з липи для українських олівців.

Слід відмітити, що рубки головного користування у прилучан становлять 17,3 тис.м3. Отож частина заготовленої продукції реалізовується споживачам, інша — вивозиться до Ічнянського цеху переробки деревини. До речі, в цьому році намічається відновити випуск дерев’яної стружки.

Сьогодні прилуцькі лісівники значну увагу приділяють побічному користуванню лісом. Вони заготовляють листя берези, цвіт липи, звіробій, ехінацею і березовий сік. Все більшої популярності набирає екологічний туризм. І рекреація стала одним із напрямків лісогосподарської діяльності підприємства. У кожному лісництві оснащені всім необхідним рекреаційні місця для здорового відпочинку земляків.

Зокрема, у Жадьківському лісництві зарибили ставок і планують побудувати на березі кілька будиночків для рибалок. Згодом будуть продаватися й квитки для тих людей, які люблять відпочити на лоні природи і порибалити.

Звичайно, створення нових лісів — головне завдання прилуцьких лісівників, тому в кожному лісництві є власні тимчасові розсадники. До того ж, працівники Жадьківського та Ладанського лісництв вирощують і декоративний матеріал.

За 90 років у колективі виросли не лише нові ліси, а й багато високопрофесійних, вірних своєму покликанню лісівників. Щедро ділилися набутим досвідом з колегами ветерани: Олексій Шептун, Анатолій Охріменко, Микола Горбонос, Петро Дяченко та Людмила Карпенко.

У літопису підприємства на одному з почесних місць ім’я учасника ІІ світової війни, майстра лісу Олексія Ювченка. Він повернувся додому з фронту, нагороджений орденами Олександра Невського та Червоної зірки. Свої мирні трудові роки Олексій Хомич віддав служінню прилуцьким лісам.

З великою повагою в Ічнянському цеху переробки деревини згадують його колишнього начальника Григорія Охріменка, головного механіка Анатолія Тарабукіна та механіка Андрія Рекуна.

Варто додати, що у Прилуцькому держлісгоспі у різні періоди працювали знані в лісовій галузі не лише Чернігівщини, а й усієї України, фахівці. Легендарний Іван Степанович Іжевський (фронтовик, заслужений лісівник України), який 20 років очолював обласне управління лісового та мисливського господарства, у 50-60- і роки керував колективом прилуцьких лісівників. Нині лісову галузь Сумщини очолює теж «прилучанин» Віктор Чигринець. У його лісовій біографії — майже 15 років директорства у Прилуцькому лісгоспі.

Свій трудовий шлях на Придесенні починав з Прилуччини і заслужений лісівник України Іван Горохівський, директор Добрянського держлісгоспу, котрий у середині 2000-х років прийняв обласну лісову естафету.

Досвідчений лісівник Валерій Лозицький тривалий час працював начальником Ічнянського цеху переробки деревини. У 2011-2014 р.р він був головним лісівником Сіверщини.
Директори ДП «Прилуцький лісгосп»:
Тимофій Васильович Савченко (1943 — 1953р.р.);
Іван Степанович Іжевський (1953 — 1963 р.р.);
Микола Романович Веретенник (1963 — 1973 р.р.);
Євген Гаврилович Лук’яниця (1973 -1983 р.р.);
Михайло Григорович Мошковський (1983 — 1984 р.р.);
Віктор Романович Буйденко ( 1984 — 1986 р.р.);
Віктор Петрович Чигринець (1986 — 2001 р.р.);
Олександр Петрович Шашков ( 2001 — 2011 р.р.);
Юрій Віталійович Болоховець (2011- 2012 р.р.);
Андрій Анатолійович Данько (з 2012 року).

Прилуцькі лісівники дбають і про свою молоду зміну, плекаючи її в учнівських лісництвах. Вихованці колективу юних природолюбів з Лісовосорочинської середньої школи опановують лісівничі професії на базі Кам’янського лісництва. Керівники «Зеленого патруля» — вчитель хімії та біології Тетяна Горбач і спеціаліст лісового господарства Ігор Содель.

На цьогорічному обласному конкурсі учнівських лісництв команда представників Прилуччини зайняла І місце. Перед відповідальною поїздкою на вересневий Всеукраїнський зліт вихованки «Зеленого патруля» Настя Горбач, Карина Коваленко і Світлана Сліпченко звернулися за порадою і напутнім добрим словом до ветерана лісгоспу Михайла Петровича Породька, майже ровесника підприємства.

Традицію — дбайливо доглядати і примножувати зелені масиви рідного краю — завжди передають старші покоління молодшим.

Андрій Данько, директор ДП «Прилуцьке лісове господарство»