Лісове серце

mangroveЗображення на фото – це не романтична листівка-повідомлення для інопланетян, а частина мангрового лісу в Новій Каледонії, у місті Во на березі Тихого океану. Витримувати натиск хвиль і виживати в агресивному середовищі мангровим рослинам допомагає ходульне коріння. Таку назву воно отримало завдяки тому, що, на відміну від коріння звичайних дерев, розміщене над землею, через що виникає враження, ніби мангри стоять на ходулях.

Головна функція такого коріння – опріснювати морську воду (воно фільтрує її через оболонку, на якій і осідає сіль). Незважаючи на цю здатність, мангри все ж не ростуть там, де концентрація солі перевищує 90 проміле (в морській воді в середньому 35 проміле).

Контур серця і світла пляма в середині на фотографії – власне, таке місце. Вода океану проникає сюди лише навесні, волога випаровується сонцем, а сіль залишається на землі. Її концентрація в ґрунті з року в рік зростає, через що утворюється «лисина», яка ефектно виглядає з борта гелікоптера.

Пристосовуючись до склад­них умов середовища, мангри обзавелися ще одним цікавим механізмом – живородінням. Насіння проростає всередині плоду, пробиває його стінку і росте, поки не досягне довжини 50-70 см. На це йде 30-39 тижнів, а іноді й цілий рік. Потім проросток падає, встромляючись у м’який мул. Ті ж відростки, яким не пощастило, і їх понесло хвилею, зберігають життєздатність іще півроку. Завдяки цьому мангри «подорожують» узбережжям і засновують нові колонії.

Фото із сайта eco-live.com.ua