Лісовими стежками Буковини

DSC_0799Буковина – один із наймальовничіших та найцікавіших регіонів України, край із багатою історією, яка знайшла своє відображення у численних пам’ятках та релігійних спорудах. Знайомство з місцевими традиціями, народними промислами та носіями своєрідного буковинського фольклору допоможуть відчути екзотичну культуру та колорит цієї землі. І саме тут, серед живописних ландшафтів, кришталевих річок, цілющих джерел, гірських лісів та луків розташувалося державне підприємство «Берегометське Лісомисливське господарство».

У структуру підприємства входять 9 лісництв, мисливське господарство, нижній склад, лісопильний деревообробний цех, а також ремонтно-транспортна дільниця.

− Загальна площа господарства становить 35 тисяч гектарів, − каже Микола Ракевич (на фото), який із 1998 р. є керівником лісгоспу. − Колектив налічує близько 600 людей, зараз більше за рахунок тимчасових працівників, які займаються посадкою лісових культур.

Держслужбовець розповідає, що основними видами діяльності є ведення лісового господарства, охорона, збереження, посадка, догляд, лісозаготівля, заготівля дикоростучих рослин і мисливство. За словами директора, минулого року вдалося домогтися змін до статуту, тому тепер лісгосп займається ще й туризмом та рекреацією.

− Лісогосподарські підприємства області мають широкий потенціал для розвитку туризму, − говорить Микола Павлович. − На базі лісництв можна організовувати відпочинок упродовж усього календарного року. В нас є мисливська база, декілька рекреаційних місць. Побудовано три нових і маємо одну старішу контори лісництва, де передбачено невеличкі готельні комплекси на другому поверсі. Там є кухня, сауна, більярд, а також  − усі зручності.

Загалом ДП «Берегометське ЛМГ» може прийняти 54 відпочивальники. Тут запропонують: відмінне харчування, екскурсії за визначеним маршрутом, відвідування рекреаційних містечок і музеїв, проведення майстер-класів, купання у водоспадах, рибальство та полювання. За попередньо укладеними угодами з власниками приватних садиб, підприємство реалізовуватиме квитки на туристичні стежки, які гуцули іменують фірштегами.

− Туристичний шлях розрахований на три-п’ять днів, − каже заступник директора з рекреаційного благоустрою, туризму та комунікації ДП «Берегометське ЛМГ» Тетяна Тирон. − Пересуватися можна пішки чи автомобільним транспортом. У  найближчих планах  – надання в оренду гірських велосипедів та квадроциклів.

Маршрут включає кілька локацій, можна оглянути місцевість, поїсти, заночувати.Крім того, можна взяти участь у майстер-класах із гончарства, писанкарства, бондарства, навчитися закривати варення, вишивати, грати на автентичних музичних інструментах. Той, хто захоплюється історією та культурою, має нагоду побачити у Вижниці музей із виробами народного мистецтва від майстрів різних поколінь славетного коледжу декоративно-прикладного мистецтва.

−  Запрошуємо і до садиби Назарія Яремчука, − привітно говорить пані Тетяна. − Там завжди квітнуть червона рута та м’ята. У Вашківцях варто побачити музей-садибу Георгія Гараса.

Із незвичного у маршруті: туристам запропонують оселитися у мисливському будинку посеред лісу. Місцями тут навіть немає мобільного зв’язку, відчувається справжній відпочинок, єднання з природою.

− Поки ми ще не так багато заробили на рекреації, − каже директор підприємства. − Але запровадили одну хорошу форму спів­праці з чернівецькими волонтерами та спеціалістами з Буковинського національного медичного університету. Це відпочинок і реабілітація воїнів АТО у гірській місцевості.

Програму  «Берегометські лісівники – буковинському війську» започатковано влітку 2014-го. Ця  ідея є унікальною та досі не має аналогів в Україні, впевнена Тетяна Тирон.

− Хлопці приїздять разом зі своїми сім’ями, − говорить жінка. – Крім відпочинку за туристичними маршрутами, оздоровчий тур включає комплекс базових медичних послуг солдатам (фітотерапії, масажів, фіз- процедур) та роботу, згідно з  корекційними психологічними програмами.

Розвиток туризму і рекреації стане додатковим джерелом надходження коштів до лісогосподарських підприємств, сприятиме створенню робочих місць, а також збільшенню суми коштів, сплачених до місцевих бюджетів, переконані чернівецькі лісівники. А зважаючи на те, що зараз відпочинок на  території Південного Сходу та Криму втрачає прихильників, Буковина має всі шанси претендувати на звання нового популярного туристичного маршруту.

– Сумно, але навіть тутешні жителі часто не знають, якими ж є Карпати, – зауважує Тетяна Тирон. − А наші  маршрути цікаві тим, що розроблені у тісній співпраці з лісничими. Відтак є нагода відвідати природо-заповідні зони, можна наживо побачити, як токують пернаті, побачити пухнастих мешканців та помилуватися краєвидами. Зачаровують та милують око місця рослинної краси: поляна барвінку, долини підсніжників.

Анна КРАВЕЦЬ, Тетяна ГАЛАНІНА

Фото Анни КРАВЕЦЬ