Навіщо тваринам хвости

www.movieposterskey.соm  (3)А й справді: навіщо тваринам хвости? Здається, нікому не потрібен такий «пристрій», але виявляється, що навпаки – дуже потрібен! Інколи – це опора, часом – рука, але буває – навіть і зброя!

ХВІСТ-РУКА

У Південноамериканських мавп практично є п’ята рука – це їхній хвіст. Саме ним мавпа-ревун, котра отримала свою назву через рев, який видає, користується завжди. Перебираючись із гілки на гілку, вона по черзі чіпляє кожну руку. І хвіст – не виняток.

ХВІСТ-НОГА

Як гадаєте, що замінює зміям руки і ноги? Правильно: хвіст! Деревні змії за допомогою хвоста легко перебираються гілками дерева. Дуже чіпких хвіст у пітона: обвившись ним навколо гілки, він може підтягувати до неї своє тіло, вага якого часом більше ста кілограмів! Є й риби, які можуть триматися за допомогою хвоста. Це – морські коники, які живуть у тропічних морях. Морський коник харчується рачками, і за допомогою хвоста полює: причепиться за якусь водну рослину і чекає, поки жертва наблизиться до нього.

ХВІСТ-ОПОРА

Чи чули ви про кенгуру? Цей напрочуд розумний австралійський житель, сидячи на задніх лапах і хвості, відпочиває, оглядає околиці та приймає їжу. Без допомоги «диво-пристрою» йому не всидіти, адже передні лапи у нього дуже короткі, вони і на лапи не схожі, скоріше – на руки. Хвіст-опора є і в птахів. Приміром, у дятлів дуже жорсткий хвіст, і птах створює ним чудову опору, коли довбає пень, добуваючи з нього личинок.

ХВІСТ-ДВИГУН

Хвіст відіграє важливу роль для пересування у воді. У зубатого кита-кашалота він сягає завширшки п’ять метрів, а у гренландського – навіть восьми. Хвіст у китів розміщений горизонтально. Адже кити дихають атмосферним повітрям, і така будова хвоста допомагає їм швидко опуститися на глибину, перекусити і піднятися на поверхню, щоб ковтнути повітря.

ХВІСТ-КЕРМО

Таку функцію хвіст виконує у птахів, підтримуючи птицю в повітрі. Також він необхідний при посадці. Сідаючи, птиця опускає розпущений хвіст униз, а тому не падає носом, точніше – дзьобом у землю. Але найголовніше призначення пташиного хвоста – гасити шкідливі для польоту завихрення струменів повітря. Багато наземних тварини теж використовують хвіст як кермо. Лев, приміром, за допомогою хвоста, зігнувши його у потрібну сторону, змінює напрямок стрибка.

ХВІСТ-БАЛАНСИР

Зберігати рівновагу хвіст допомагає багатьом тваринам, що живуть на деревах. Білка, довгохвості напівмавпи, а також птахи користуються ним як балансиром, щоб зберігати рівновагу.

ХВІСТ-ПАРАШУТ

Смугасті бурундуки і білки можуть використовувати свій хвіст як парашут. Вони розправляють лапки і хвіст та кидаються вниз із верхівки високої ялини, що допомагає їм рятуватися від хижаків.

ХВІСТ-ЗАХИСНИК

Дуже багато неприємностей копитним тваринам завдають ґедзі, комарі, мухи та інші летючі комахи. Вони прокушують у них шкіру та п’ють кров, а кінський ґедзь відкладає яйця на тілі коня, і коли той злизує їх язиком, вони потрапляють у шлунок та паразитують там. Ось із такими надокучливими ворогами і допомагає боротися хвіст. У пустелях Єгипту й Аравії живе велика травоїдна шипохвоста ящірка. Таким хвостом їй вдається відбиватися навіть від шакалів.

ХВІСТ-ЗБРОЯ

Чи знали ви, що ударом хвоста крокодил може навіть убити людину! А гігантський варан з острова Комодо, що в Індонезії, володіє дуже грізною зброєю – підібравшись до оленя або дикої свині, варан ламає їм кістки ударом хвоста, а потім хапає отруйними зубами.

ХВІСТ-ЛЕГЕНІ

Тварини можуть дихати… хвостом! Виявляється, хвіст скорпіона складається з двох коритоподібних половинок. Коли вони складаються разом, утворюється трубка, через яку водяний скорпіон дихає атмосферним повітрям!

ХВІСТ-ПРИКРАСА

Згадайте розкішний хвіст павича! Правда, тільки в красі його користь і полягає. Насправді павичевий хвіст занадто великий і ускладнює політ. Тому єдине, що залишається птахові, – гордовито демонструвати свій унікальний та миловидний хвіст.

ХВІСТ-ВОРОГ

Що ж, у тваринному світі і таке трапляється. Приміром, леопарда, який ретельно сховався у листі, часто підводить яскравий хвіст, що звисає з дерева. Так він видає місцезнаходження хижака.

Підготувала Анна ШНЕТ

Фото Ганни СНІТКО, Олександра ДУРМАНЕНКА та із сайта www.movieposterskey.соm