Павук на ім’я Паоло

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Якось колега забігла з фотографією павука, котрий поселився на веранді дачного будиночка.

– Подивіться, який він гарненький! А що вже розумний та хитрий! Варто було мені до нього наблизитися – як він швиденько постарався перебратись у місце, де став майже непомітним, – ділиться своїми спостереженнями жінка, а потім емоційно додає: – А скільки користі він нам приніс, скільки мух потрапило в його павутину!

Колега навіть ім’я йому дала – Паоло. Майже чотири місяці мешкав цей «квартирант» на дачі жінки. Щоб остаточно подружитися з ним, навіть смачненьким старалася пригощати – ловила на веранді «зівакуватих» мух та підкидала їх на павутину, яку той майстерно сплів. Може, саме така увага та турбота господині дачі сприяла тому, що Паоло затримався надовго. І жінка нині з нетерпінням чекає на весняне тепло, щоб знову побачити свого друга.

Але чимало людей насправді бояться зустрічі з павуками, інколи панічно, незважаючи на те, що розміри цієї комахи в десятки разів менші від людських! Довжина тулуба найкрупнішого павука у світі – 9 см. А найменший – усього 0, 37 мм. Тож не варто лякатися цих надзвичайно корисних комах, яких нараховується 40 000 видів. Є серед них отруйні, але їх небагато, а отруту вони використовують лише як захист. Намірів когось злякати, а тим більше напасти – у жодного павука нема.

Вчені вважають, що павуки з’явилися 300 млн років тому. Тож вони древніші, ніж людина. Поширені на всій земній кулі, за винятком Антарктиди.

Павуку необхідно зливатися з навколишнім середовищем, адже він – мисливець, який не повинен злякати своїм яскравим та екстравагантним зовнішнім виглядом потенційну жертву. Тому багато павуків мають тьмяне забарвлення, завдяки якому їх майже не видно. Трапляються навіть такі павуки, які можуть змінювати своє забарвлення під колір навколишнього середовища. Їм навіть павутину не потрібно плести, а місцем засідки може слугувати, наприклад, квітка жовтого кольору, на фоні якої павук-краб (вид павуків-хамелеонів) стає майже непомітним, адже раптово змінив забарвлення під тон квітки – немов художник пензликом його розфарбував.

Підкрастися до павука ззаду неможливо, адже у більшості з них – вісім очей. Завдяки довгим ногам, яких також вісім, павук може швидко бігати і спритно повзати.

Павуки – дуже майстерні ткачі. Павутина, яку вони плетуть, міцна та надійна. За міцністю – близька до нейлону. Жертва майже не має шансів із неї вирватися. Багато видів павуків плетуть круглу павутину, яку комаха може створити менше, ніж за годину, і яка може мати тисячу та більше переплетень. Такій працьовитості та наполегливості лишається тільки повчитися!

Щоб привабити партнера, самки деяких видів павуків майструють павутину з особливим запахом. Причому аромат тримається недовго, що дає змогу «кавалерові» не залицятися до «заміжньої» павучихи та не йти хибним шляхом.

Підкорити серце павучихи не так просто. Самцю потрібно проявити всю майстерність залицяльника, щоб зацікавити її. При цьому потрібно бути надзвичайно обережним та делікатним, адже самка деяких видів павуків може випадково прийняти самця за здобич, якою просто пообідає.

Обережність, майстерність, працьовитість – цих та інших якостей ми можемо повчитися у павуків, якщо уважно за ними спостерігатимемо і, звичайно ж, не боятимемося. Павук може стати вашим справжнім другом – як Паоло. Тож варто подумати, перш ніж руйнувати павутину.

Оксана ГАВРИЛЮК

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА