Технік лісового господарства

1451Техніки лісового господарства – це фахівці-лісники, робота яких полягає в закладанні лісу, догляді за ним і заготівлі деревини.

Техніки лісового господарства добре знають ліси, які розташовані на їхніх територіях, їхню кількість, видовий склад і стан. Вони багато пересуваються лісами і реєструють різновиди дерев, їхні хвороби, збитки, завдані шкідниками, у випадку сухої погоди визначають можливу небезпеку пожеж. Лісотехніки можуть працювати на лісозаготівельних підприємствах – вони заготовляють і оцінюють деревину, займаються організацією транспортування.

Одним зі службових обов’язків техніка лісового господарства є визначення місць валки лісу хорошої якості, відповідного за віком. Недоцільним є вирубування занадто молодого або надто старого дерева. Лісоповал відбувається під найсуворішим наглядом і на передбачених ділянках. Лісотехніки організовують і санітарну вирубку лісу, вони очищають і консервують вирубки, насаджують замість зрубаних дерев молоді, стежать за лісовими дорогами. Більшість лісників ведуть боротьбу з браконьєрами і зловмисниками, які валять ліс без необхідних дозволів. При їх затриманні лісотехніку необхідно складати протоколи і повідомляти в правоохоронні структури.

Технік лісового господарства має ненормований робочий день. Йому доводиться багато пересуватися пішки. У зимовий час лісник організовує роботу з лісоповалу і підгодівлі звірів, навесні стежить за посадкою дерев, а в літній період спостерігає за безпекою лісу. Свою роботу він виконує за будь-яких погодних умов.

Щоб працювати техніком лісового господарства, потрібно мати фізичну витривалість і хороше здоров’я. Ця людина повинна любити природу. Лісотехніку потрібні знання з дбайливого лісового господарювання. Він має знати типи лісів і види дерев, взаємозв’язок лісу і навколишнього середо­вища, технологію лісозаготівлі, теорію оцінки лісу. Він повинен займатися інвентаризацією фонду та лісовпорядкуванням.

Професія техніка лісового господарства вимагає організаторських і математичних здібностей, підприємливості, сміливості.

Кваліфікаційна характеристика техніка лісового господарства передбачає комплекс знань, умінь та навичок з організації робіт та керівництва працівниками на лісогосподарських, лісокультурних, лісонасіннєвих, лісозахисних, лісоохоронних лісомеліоративних, протипожежних, лісозаготівельних та інших роботах, пов’язаних із веденням лісового господарства: створенням, формуванням і вирощуванням цінних, високопродуктивних насаджень, заготівлею та переробкою насіння і продукції побічних користувань, збереженням та примноженням мисливської фауни, організацією мисливського господарства, охороною мисливських угідь, виконанням робіт щодо інвентаризації.

Лісотехнології навчають у сільськогосподарських університетах, де можна проходити і додаткові курси з підвищення кваліфікації. За час навчання спеціалісти здобувають високий рівень професійної підготовки в галузях лісівництва, дендрології, техніки і технології лісовирощування, захисного лісорозведення, захисту й охорони лісу, лісової таксації і лісовпорядкування, технології лісокористування, економіки та організації лісового господарства.

Здобути професію можна на базі таких вузів: Шацький лісовий коледж ім. В. В. Сулька (Волинська обл., смт Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 20); Березнівський лісотехнічний коледж Національного університету водного господарства та природокористування (Рівненська обл., с. Березне, вул. В. Чорновола, 23); Кременецький лісотехнічний коледж (Тернопільська обл., Кременецький р-н, с. Білокриниця, вул. Молодіжна,1); Закарпатський лісотехнічний коледж Державного вищого навчального закладу «Національний лісотехнічний університет України» (Закарпатська обл., м. Хуст, вул. А. Волошина, 66); Вінницький транспортний коледж (Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Некрасова, 28) та ін.

Випускники коледжів мають змогу продовжити навчання у Національному лісотехнічному університеті м. Львова, Національному університеті біоресурсів і природокористування України м. Києва, Житомирському національному агроекологічному університеті, Надслучанському інституті м. Березного для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр».

Технік лісового господарства працює на державних лісогосподарських підприємствах, державних лісомисливських господарствах, лісогосподарських підприємствах комунальної та приватної форми власності, лісонасіннєвих станціях, державних лісозахисних підприємствах, лісовпорядкувальних експедиціях, відокремлених підрозділах дистанції захисних лісонасаджень залізничного та автомобільного транспорту, зеленого будівництва населених пунктів, тепличних господарствах, лісомеліоративних станціях, мисливських господарствах, установах, які забезпечують перевірку й оцінку якості ведення лісогосподарських заходів, природних національних дендропарках, заказниках. Оклад лісотехніка трохи вище середнього. Також їм надають пільги, компенсують витрати на засоби зв’язку та пересування.

Сторінку підготовлено за сприяння Волинського обласного центру зайнятості