Тихо… Полювання

Розпочався новий вегетаційний період року: зеленіють та цвітуть деревні, чагарникові, трав’янисті однорічні та багаторічні рослини. Любителі збирання грибів із нетерпінням чекають початку грибного сезону. На Західному Поліссі він настає з появою в сосново-дубових лісах пристигаючого та стиглого віку перших весняних грибів – зморшків їстівних та строчків звичайних. Зазвичай це третя декада квітня.

Перші гриби мають приємний запах. Смачні в приготуванні. Але зовсім мало людей проявляють до них інтерес.

Масова пора збирання поширених і цінних грибів розпочинається в кінці травня – за умови достатньої кількості вологи у верхніх шарах землі і теплої погоди.

У цей період з’являються надзвичайно корисні та лікувальні лисички справжні. Вже в червні починається збір найочікуваніших і найцінніших за всіма корисними властивостями, а також у плані прибутку, білих грибів та боровиків.

Їх по праву можна називати царями грибного світу. І хоча перші білі гриби часто у середині бувають червиві, все одно їхня цінність не стає меншою. Зазвичай ажіотаж навколо їх збирання неабиякий, як і очікування наступної появи у великій кількості.

Білий гриб росте до жовтневих похолодань. Але був випадок, коли білі гриби через відносно теплу зиму люди збирали під шаром листя і продавали на ринках м. Луцька на… різдвяні свята. Це був, напевно, перший і єдиний випадок у цих умовах. Хоча у Карпатах білі гриби «фахівці справи» збирають круглий рік.

Влітку люди радіють від збирання польських грибів, маслюків, осиковиків, березовиків, сироїжок їстівних, рижиків смачних, хрящів молочних (окрім неїстівного), опеньків осінніх справжніх, рядівок зелених та тополевих, грибів-зонтиків великих, свинях тонких, печериць польових звичайних та степових.

Завершують сезон особливі гриби Полісся. Це – зелениці та підзеленки, гриби-олені (саркодон черепичастий, їжовик лускатий, кози).

Гриби мають лікувальні цінності, поживні і прибуткові. В умовах нинішнього складного життя саме гриби та ягоди дають можливість жителям населених пунктів, розташованих поблизу лісових масивів, заробляти гроші.

Розпочинаючи з кінця травня і аж до пізньої осені люди практично живуть у лісі.

Збираючи гриби, важливо пам’ятати: вони – сорбенти, тобто вбирають у себе з повітря, землі та води всі токсичні речовини, якими забруднене навколишнє середовище.

Поживні властивості грибів порівнюють із м’ясом, хлібом, овочами. Грибний білок за умови правильного приготування страви засвоюється організмом людини на 80%.

Гриби містять корисні для людського організму жири, клітковину, яка сприятливо впливає на органи травлення, вуглеводи. Гриби продукують фізіологічно активні елементи, їхні органічні речовини містять ароматичні ефірні олії, які зумовлюють багато різновидів запахів продуктів харчування.

Багаті гриби на вітаміни та мінеральні речовини, мікроелементи.

Але на фоні всіх позитивних властивостей грибів є і негативні: це вміст у багатьох із них отруйних речовин.

Найнебезпечніший грибний токсин – фалоідин. Він діє на нервові центри головного мозку, що регулюють функції печінки, нирок, серця. Подібну плазмо-токсичну дію мають і інші грибні циклопептиди – фалоін, фалоцин, аманин, фализин та інші.

Вміст цих смертельно небезпечних отруйних речовин є у багатьох видах шапинкових грибів, широко поширених у лісах України: це бліда поганка, мухомор білий, опеньок сірчано-жовтий несправжній, лепіота отруйна, павутинник оранжево-червоний та інші.

Цілющі властивості грибів використовують із давнини. Сучасні наукова та народна медицини застосовують досвід лікування грибами, зокрема мухоморами, печерицями, дощовиками, хрящами молочними, трутовинами і т. п.

Новітні препарати боротьби з хворобами широко використовуються з участю грибів.

Наголошуємо: при самолікуванні грибами можна зашкодити собі. Вирішивши скористатися будь-яким рецептом нетрадиційної медицини, порадьтеся із знаючими людьми, лікарями.

Світ грибів найкраще представлений у третьому томі «Енциклопедії народної медицини», і кількість їх нараховується цифрою 1010 з описом характеристики грибів та їх застосування, рецептів народної медицини, кольоровими фотографіями з українською, російською та латинськими мовами назвами виду. Укладач і відповідальний редактор Олександр Михайлевський зробив гарне і корисне видання, яке може стати кожному у пригоді.

 

Ось кілька лікувальних

рецептів із грибів,

які подає «Енциклопедія

народної медицини»:

Депресія

Мухомор червоний: мухоморами набивають банку, добре спресовують, щоб вони пустили сік, закривають герметично кришкою, закопують у землю на 50 см на 40 днів. Потім проціджують, зливають у темну пляшку. П’ють перед сном на ніч за схемою: від 1 до 40 крапель (кожного дня збільшують дозу на 1 краплю) і від 40 крапель на 40-й день до 1. Курс лікування – 80 днів.

Опеньки лугові: порошок сухих опеньків вживати як тонізуючий засіб по 0,5 ч. л. тричі на день до їди.

Рак підщелепної залози

Березовий гриб: густий відвар із гриба у вигляді компресу – тричі на день. Лікування продовжувати 5-6 місяців. У багатьох хворих лікування уповільнює розвиток пухлини, виняток – хворі у стані вираженої кахексії (виснаження), для них лікування грибом неефективне.

Рак прямої кишки

Березовий гриб: свіжого гриба обмити, розтерти на терці, висушити. Висушений гриб залити холодною водою на 4 год., воду злити, залишок віджати і до одержаної рідини додати воду, в якій замочувався гриб. Приготований настій можна зберігати 4 дні. Настоянка приймається по 1/3 склянки 6 разів на день за 30 хв. до їжі, додатково роблять на ніч і вранці теплі мікроклізми по 50-100 мл.

Рак стравоходу

Трутовик плоский: подрібненого гриба залити склянкою води на декілька годин, воду злити, гриби подрібнити ножем, залити в термосі (0,5 л) гарячою водою, настоювати 12 год. Пити через кожну годину по 0,5 склянки один раз на день, не вживаючи їжу, далі – десять днів тричі на день за 30 хв. до їжі.

Рак шкіри

Фалус смердючий, трутовик сірчано-жовтий: узяти льняну тканину, намочити її в олії і посипати порошком (пудрою) із суміші цих грибів – порівну. Тіло також змочити олією і прикласти тканину до хворого місця, зверху накрити компресним папером та зафіксувати лейкопластирем. Компрес міняти через добу.

Рак

Аурикулярія вушковидна: гриби сушать, перемелюють у порошок. П’ють по 1/3 ч. л., запивають водою, тричі на день до їди впродовж трьох тижнів.

Березовий гриб: 100 г гриба залити 500 мл теплої води і залишити на 3-4 год. Після цього гриб подрібнюють, нагрівають до 40° і настоюють 2 доби. Тоді його віджимають і в одержаний настій доливають воду, де гриб замочувався спочатку. Настій застосовується при пухлинах коло малого тазу у вигляді мікроклізм, використовуючи по 50-100 мл настою на кожну процедуру.

Валерій ПНЕВСЬКИЙ

Фото автора

Від редакції: мухомори – отруйні гриби, тому самолікування може бути небезпечним.