Унікальні екземпляри

www.city.ck.ua2Найстародавніші дерева. Біля смт Олексієво-Дружківка на Донбасі є (чи вже була) унікальна геологічна пам’ятка природи – Дружківські скам’янілі дерева. Тут, у піщанику, на площі 1 га можна побачити відслонення стародавніх дерев діаметром 1 м. Деякі з уламків зберегли не тільки форму, але й внутрішню структуру рослини, за допомогою якої можна впізнати араукарію. Ці дерева росли близько 250 млн років тому у лісі карбонового геологічного періоду, потім були ураганом вирвані з коренем і впали у річку. У воді стовбури перебували без контакту з повітрям, тому не розкладалися. З часом на місці лісу утворилося море, й солона вода вимила зі стовбурів органічні речовини, замість них там накопичилися мінеральні речовини.

Найстародавніше священне дерево. Священний дуб часів Київської Русі знайшли у Десні в 1975 р. Культове дерево прадавніх слов’ян, що було присвячене Перуну, має вік близько двох тисяч років, із яких близько тисячі літ воно пролежало у мулі і воді. Це єдиний в Україні священний дуб, що зберігся донині. Дерево планували відреставрувати з допомогою спеціальних речовин і виставити просто неба як експонат і святиню у Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пироговому.

Найстаріше дерево, що росте на охоронній території, – шовковиця, яку можна побачити у Центральному ботанічному саду НАН України в Києві. У віці близько 500 років дерево має висоту 10 м і обхват стовбура 3,4 м.

Найстаріше дерево у звичайних умовах. Серед деревних порід, поширених на всій Україні, найбільше довгожителів – серед дубів звичайних. Але й серед них є два дерева-«патріархи»: одне росте в мальовничому урочищі Юзефін поблизу смт Рокитне на Рівненщині, інше – в с. Стужиця Великоберезнянського р-ну на Закарпатті. Цим мовчазним свідкам історії вже понад 1300 літ. Натомість «чемпіоном», мабуть, є дуб Максима Залізняка (на фото) в Чигирині на Черкащині. За деякими даними, його вік – 1400 років.

Найвищим зрубаним деревом, висоту якого було виміряно, вважається модрина європейська, яка росла в м. Рахів на Закарпатті. Коли її зрубали у віці 140 років, вона мала висоту 54 м.

Найтовстіше дерево, що загинуло під час бурі. Значну увагу у ботанічному саду Харківського університету тривалий час привертала тополя канадська, черенок якої було надіслано з Канади в 1805 р. у подарунок саду з нагоди його відкриття. У 1936 р. обхват її стовбура становив 12 м. У 1939 р. під час бурі зі шквальним вітром тополя загинула.

Дерево з найбільшою кроною. Славетний Запорізький дуб-велетень у с. Верхня Хортиця при висоті 36 м має крону 43 м у діаметрі.

Георгій МАЦЕНКО